Naslovnica BIH Željeznice RS ostale bez 1,5 miliona tona tereta nakon gašenja Koksare

Željeznice RS ostale bez 1,5 miliona tona tereta nakon gašenja Koksare

185
0

Gašenje Koksara Lukavac nanijelo je ozbiljan finansijski gubitak Željeznice Republike Srpske, koje su, prema procjenama, na godišnjem nivou ostale bez više od pet miliona konvertibilnih maraka prihoda.

Vršilac dužnosti generalnog direktora ŽRS Dragan Zelenković izjavio je da je prestankom rada Koksare izgubljen prevoz oko 1,5 miliona tona robe godišnje, što je predstavljalo jedan od najznačajnijih izvora prihoda u teretnom saobraćaju.

„Saradnja Željeznica Republike Srpske i Koksare u Lukavcu trajala je više od 60 godina, još od perioda bivše Jugoslavije. Riječ je o jednom od najdugovječnijih i najvažnijih industrijskih partnerstava u istoriji našeg preduzeća“, naglasio je Zelenković.

Posljedice za cijeli željeznički sektor u BiH

Prema njegovim riječima, gašenje Koksare ne pogađa samo Željeznice RS, već ima negativan efekat na oba željeznička operatera u Bosni i Hercegovini, s obzirom na to da se radilo o izuzetno velikom obimu teretnog saobraćaja.

Kako bi ublažili dio gubitaka, Željeznice RS planiraju nadoknaditi dio prihoda kroz transport koksa iz Luka Ploče prema Novoj željezari u Zenici, u saradnji sa Željeznice Federacije BiH.

Ipak, Zelenković upozorava da će prihodi ostvareni na ovaj način biti znatno manji u odnosu na raniji obim poslovanja s Koksarom.

Gašenje velikog industrijskog pogona poput Koksare Lukavac, osim što je pogodilo radnike i lokalnu zajednicu, ima i direktne posljedice po transportni i logistički sektor, koji je decenijama bio oslonjen na njen rad.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime