Naslovnica BIH Hoće li Zenica ostati bez željezare? Radnici najavljuju borbu

Hoće li Zenica ostati bez željezare? Radnici najavljuju borbu

115
0

Sindikat Nova Željezara Zenica uputio je novo, oštro upozorenje nadležnim institucijama, navodeći da je domaća proizvodnja čelika u Bosni i Hercegovini dovedena u najtežu situaciju do sada zbog izostanka konkretnih mjera zaštite tržišta i podrške industriji.

U pismu Glavnom odboru Sindikata ističe se da ranija upozorenja nisu shvaćena ozbiljno, te da kontinuirano odgađanje ključnih odluka direktno ugrožava egzistenciju gotovo 2.000 radnika, kao i više hiljada onih koji su indirektno vezani za rad fabrike.

Ugrožena egzistencija hiljada porodica

Radnici podsjećaju da su početkom sedmice uputili otvoreno pismo predsjedavajućoj Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, upozoravajući da je stanje alarmantno.

„Egzistencija skoro dvije hiljade radnika direktno i nekoliko puta toliko indirektno je ugrožena. Ovo nisu samo brojke – to su ljudi, porodice, krediti, škole i socijalni fondovi koje punimo“, navodi se u saopćenju Sindikata.

Iz Sindikata otvoreno pitaju Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Vijeće ministara BiH da li ova država uopće želi industriju čelika.

„Čije interese štitimo, zbog koga i zašto?“, pitaju zenički radnici.

Uvoz guši domaću proizvodnju

Sindikat navodi da najveći pritisak dolazi od uvoza čelika iz Turska i Italija, gdje se višak robe, potisnut s drugih tržišta, plasira u Bosnu i Hercegovinu po cijenama s kojima domaći proizvođači ne mogu konkurisati.

Posebno upozoravaju na izostanak reakcije institucija na zaštitne mjere i kvote koje je, kako navode, uvela Srbija.

„Sve države štite svoju industriju čelika, samo je naša prepuštena stihiji tržišta. Dosta nam je objašnjenja zašto nešto ne može – tražimo odgovor kako može“, poručuju iz Sindikata.

Postoji perspektiva, ali bez podrške prijeti gašenje

Radnici naglašavaju da je u posljednja tri mjeseca urađeno mnogo na stabilizaciji poslovanja. U fabriku su stigle nove mašine, ostvarene su uštede, a zapošljavaju se i novi radnici koji žele ostati i graditi budućnost u BiH.

Ipak, bez jasnih odluka vlasti, upozoravaju da bi Nova Željezara Zenica mogla postati još jedan ugašeni industrijski gigant, sa nesagledivim posljedicama po lokalnu zajednicu, budžete i državu u cjelini.

„Bez industrije čelika, Bosna i Hercegovina ne može biti suverena država“, poručuju.

Radnici ne isključuju proteste

Na kraju, Sindikat je još jednom zatražio od nadležnih da prestanu s odugovlačenjem i da utvrde hitne rokove i jasan plan djelovanja, usklađen s mjerama u regionu.

„Ne želimo prijetiti, ali sigurno nećemo mirno gledati kako nam se gase radna mjesta i budućnost“, zaključuju zenički radnici, poručujući da će, ukoliko izostane reakcija vlasti, borbu nastaviti svim legitimnim sredstvima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime