Gradonačelnik Banjaluke i lider PDP i Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Draško Stanivuković izjavio je da se u Sarajevu osjeća ugodno te da odnose među gradovima i narodima u Bosni i Hercegovini vidi kao prostor koji treba graditi kroz kulturu, ekonomiju i međusobno povjerenje.
U razgovoru za N1, Stanivuković je govorio o političkim ambicijama, odnosu s predsjednikom SNSD-a Milorad Dodik, opoziciji u Republici Srpskoj, ali i o temama koje se tiču svakodnevnog života građana.
“Sarajevo je multietnički i lijep grad”
Komentarišući ranije izjave Milorada Dodika da se u Sarajevu ne osjeća sigurno, Stanivuković je rekao da je njegovo iskustvo potpuno drugačije.
„Sarajevo je lijep i uređen grad, kao i Mostar, kao i svaki grad u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Gradove ne mjerim po razlikama, već po bogatstvu koje donosi multietničnost – džamije, crkve, katedrale, sinagoge. Ja ovdje volim da dođem“, poručio je.
Dodao je da se u Sarajevu kreće slobodno, da nikada nije imao neprijatna iskustva te da osjeća gostoprimstvo, uključujući i tokom gostovanja u medijima. Uputio je i poruku otvorenosti: „Sve Sarajlije su dobrodošle u Banjaluku, kao što su i građani Banjaluke dobrodošli u Sarajevo.“
Graditi povjerenje kroz praktične teme
Stanivuković smatra da se politički i društveni odnosi trebaju graditi postepeno, počevši od oblasti gdje postoji saglasnost.
„Radi sve što možeš završiti, a ono što je teže – započni pa će doći na red. Ne možemo odmah otvarati najteže teme“, rekao je, dodajući da bi saradnja u ekonomiji, kulturi i sportu mogla pomoći izgradnji povjerenja među ljudima.
Kao primjer naveo je zajedničke sportske i kulturne događaje između Sarajeva i Banjaluke, koji bi, kako kaže, mogli zbližiti građane prije nego se otvore složenija politička pitanja.
Porez na nekretnine i uređenje gradova
Govoreći o najavama uvođenja poreza na pojedine nekretnine u centru Banjaluke, Stanivuković je istakao da se radi o porezu na imovinu, koji postoji i u drugim uređenim državama.
„Politika podrazumijeva i hrabrost da se kažu stvari koje nisu popularne. U mnogim gradovima postoje zapuštene i nelegalno građene kuće koje predstavljaju sigurnosni i urbanistički problem“, rekao je.
Objasnio je da se predlažu rješenja kojima bi vlasnici morali realno procijeniti vrijednost svoje imovine: ako tvrde da nekretnina vrijedi više, onda bi, kako kaže, trebalo da budu spremni platiti i veći porez.
„Kada se plaća – svi bi da je jeftino, a kada se prodaje – svi bi da od države uzmu više“, naveo je.
“Nisam nacionalista, već čovjek koji vjeruje u suživot”
Stanivuković je ocijenio da su njegove izjave često pogrešno tumačene u javnosti.
„Jedni kažu da sam nacionalista, a u suštini sam filantrop i čovjekoljub. U porodici imam i Hrvate i Bošnjake. To je dio mog odrastanja“, rekao je.
Naglasio je da njegov cilj nije raseljavanje ljudi, već uređeniji gradovi i jasna pravila koja vrijede za sve, kako u Banjaluci, tako i u drugim sredinama u Bosni i Hercegovini.








