Generalni direktor Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) Draško Milinović sastao se u Sarajevu s predstavnicima Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, kako bi razgovarali o aktuelnom stanju i budućim koracima u vezi s uvođenjem 5G mreže u BiH.
Na sastanku su učestvovali predstavnik Ekonomskog odjela Ambasade SAD-a Joseph Rozenshtein i ataše za štampu Matt Thompson, a fokus razgovora bio je razvoj elektronskih komunikacija i elektronskih medija, s posebnim naglaskom na mreže pete generacije.
Milinović je istakao da Bosna i Hercegovina još uvijek nema usvojene ključne strateške dokumente na državnom nivou, što predstavlja glavni razlog zbog kojeg nije moguće započeti proces dodjele 5G dozvola.
“Iako je nacrtom Politike sektora elektronskih komunikacija za period 2023–2027 bila predviđena mogućnost dodjele 5G dozvola, nova politika nije usvojena, pa ne postoji ni odluka o cijeni, uslovima i rokovima za dodjelu radiofrekvencijskog spektra”, rekao je Milinović.
Naglasio je da je RAK tehnički i administrativno spreman da provede postupak dodjele frekvencija čim se ispune formalni uslovi.
“Regulatorna agencija za komunikacije u potpunosti je spremna da, u skladu sa zakonom, pokrene i provede proces dodjele 5G spektra”, poručio je.
Sagovornici su se složili da bi ubrzanje aktivnosti na dodjeli radiofrekvencija za 5G imalo značajan pozitivan utjecaj, ne samo na krajnje korisnike i kvalitet telekomunikacijskih usluga, već i na ukupni ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine.
Iz RAK-a je saopćeno da će nastaviti saradnju s domaćim i međunarodnim partnerima kako bi se stvorili uslovi za što skorije uvođenje 5G mreže u BiH.








