Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić reagovao je na saopćenje Socijaldemokratske partije BiH (SDP), u kojem je ta stranka optužila Demokratsku frontu i Komšića za nastavak, kako navode, prakse urušavanja Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.
Komšić je u kratkoj i ironičnoj poruci odbacio kritike SDP-a, dovodeći ih u vezu s ranijim političkim odlukama te stranke i njihovih kadrova.
„Ovaj SDP-ov stav koristan je za Bosnu i Hercegovinu taman koliko je bilo korisno Bećirovićevo glasanje za Borjanu Krišto kao predsjedavajuću Vijeća ministara“, poručio je Komšić.
Optužbe SDP-a
U svom saopćenju SDP je naveo da posljednji potezi Željka Komšića, prema njihovom tumačenju, potvrđuju da Demokratska fronta djeluje kao „produžena ruka SDA“ u slabljenju državnih institucija. Kao ključni problem ističu Komšićevo odbijanje da potpiše odluku Predsjedništva BiH kojom bi se rad Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika vratio u ustavne i zakonske okvire.
SDP podsjeća da je još 2016. godine tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović potpisao odluku o uklanjanju međunarodnih članova iz Komisije, što je, kako navode, bilo suprotno Aneksu 8 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Odluka postoji, potpis se čeka
Predsjedništvo BiH je ranije usvojilo odluku kojom se vraćaju međunarodni članovi Komisije i ukida mogućnost veta u njenom radu. Odluka je izglasana glasovima Denisa Bećirovića i Željka Komšića, ali Komšić tu odluku još nije potpisao, što je izazvalo dodatne političke polemike.
Prema prijedlogu odluke, Komisiju bi činilo pet članova – dva iz Federacije BiH, jedan iz Republike Srpske te dva međunarodna člana koje predlaže generalni direktor UNESCO-a, a imenuje Predsjedništvo BiH.
Spor oko potpisa i tumačenja nadležnosti nastavlja produbljivati političke tenzije, dok budućnost rada Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika ostaje neizvjesna.








