Staša Košarac, zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, izjavio je da Evropska unija prema BiH ne nastupa kao prema ravnopravnom partneru, već, kako tvrdi, zahtijeva potpunu zavisnost i poslušnost, što smatra neprihvatljivim modelom odnosa.
Košarac je za Srnu poručio da evropski put Bosne i Hercegovine ne bi smio značiti stalno odricanje od suvereniteta, već izgradnju odnosa zasnovanog na međusobnom poštovanju i partnerstvu.
„Put ka EU ne može biti put stalnog odricanja suvereniteta, već put ka partnerstvu. Nažalost, Evropska unija to ne želi“, rekao je Košarac.
Posebno je kritikovao odnos Evropske unije prema bh. prevoznicima, kao i uvođenje mehanizma CBAM (mehanizam za prilagođavanje ugljika na granicama), za koji tvrdi da dodatno opterećuje privredu Bosne i Hercegovine.
„EU pravi ozbiljne probleme BiH, od maćehinskog odnosa prema domaćim prevoznicima, do uvođenja CBAM-a, koji ima direktne negativne posljedice po naše kompanije“, naglasio je.
Košarac smatra da je Evropska unija izgubila kredibilitet na globalnoj sceni zbog vlastitih političkih i ekonomskih odluka, te da sada pokušava, kako kaže, pokazati strogoću prema manjim i slabijim zemljama.
„EU više nije ozbiljan globalni partner. Zbog loših i nepromišljenih politika izgubila je međunarodni ugled, a sada pokušava da nad nama glumi strogoću i da nas maltretira i politički i ekonomski“, rekao je Košarac.
Na kraju je poručio da Republika Srpska takav pristup ne prihvata.
„Republika Srpska ne želi takve partnere i neće pristati na odnos zavisnosti i podaništva“, zaključio je Košarac.






