Naslovnica BIH Konaković otkrio ozbiljan problem: Ambasade ostaju bez kadra

Konaković otkrio ozbiljan problem: Ambasade ostaju bez kadra

34
0

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je na konferenciji za novinare da Ministarstvo vanjskih poslova BiH ima ozbiljan problem s popunjavanjem radnih mjesta u diplomatsko-konzularnoj (DKP) mreži.

Kako je naveo, interes zaposlenih za odlazak na rad u ambasade i konzulate BiH u inostranstvu drastično opada, čak i kada je riječ o atraktivnim destinacijama poput Njemačke.

Samo dva kandidata za 12 mjesta u Njemačkoj

„Veliki nam je problem poslati nekoga u DKP mrežu. Možemo poslati samo ljude koji to žele. Šokantno je da smo oglasili 12 radnih mjesta u Njemačkoj, a prijavila su se samo dva kandidata“, rekao je Konaković.

Dodao je da je Njemačka godinama važila za jednu od najpoželjnijih destinacija unutar bh. diplomatije, ali da se taj trend očigledno promijenio.

Niske naknade i visoki troškovi života

Prema riječima ministra, glavni razlog nezainteresovanosti je finansijske prirode.

„Stanovi su preskupi, a naknade koje zaposleni dobijaju nisu dovoljne da pokriju osnovne troškove života. Ljudi tamo ne mogu normalno da se izdržavaju“, istakao je Konaković.

Zbog sličnih problema, tvrdi ministar, Bosna i Hercegovina je u prethodnom periodu bila primorana čak i zatvarati pojedine ambasade, poput one u Kanadi, jer nije bilo zainteresovanih službenika.

Pravilnik blokiran u Vijeću ministara BiH

Konaković je naveo da je Ministarstvo vanjskih poslova pripremilo novi pravilnik kojim bi se poboljšali uslovi rada u DKP mreži, ali da on nikada nije dobio saglasnost Vijeća ministara BiH.

Posebno je kritikovao predsjedavajuću Vijeća ministara Borjanu Krišto, navodeći da pravilnik nije stavljen na dnevni red, iako je prethodno usaglašen sa Ministarstvom pravde BiH.

„Politike ne žele da riješe ovaj problem. Skidaju nam pravilnik i obaraju ga“, rekao je Konaković.

Oglas poslan tokom konferencije

Zanimljivo je da je, prema informacijama do kojih je došao Fokus, obavještenje zaposlenima o mogućnosti prijave za rad u ambasadama u Njemačkoj i Austriji poslano putem e-maila danas u 12:10 sati – dok je Konaković još držao konferenciju za medije.

Ambasade ostaju bez kadra

Ministar je poručio da će problem postajati sve ozbiljniji ukoliko se sistemski ne riješi pitanje plata i naknada za diplomate.

„Ako se ništa ne promijeni, suočit ćemo se s još većim manjkom ljudi u ambasadama i konzulatima BiH širom svijeta“, zaključio je Konaković.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime