Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Kemal Ademović poručio je da je rad ove institucije doveden u ozbiljnu krizu zbog stalnih blokada i političkih opstrukcija, te da je strpljenju došao kraj.
Tokom pauze na današnjoj redovnoj sjednici, Ademović je izjavio da ne vjeruje da će doći do nastavka zasjedanja, iako je, kako kaže, pokušao osigurati dnevni red koji bi imao prohodnost.
„Sasvim je izvjesno da neće doći do nastavka sjednice. Prije zakazivanja sjednice tražio sam sve tačke koje su bile na prethodnim sjednicama, a koje nisu prošle proceduru. Nakon toga smo na kolegiju odlučili da te tačke podijelimo na dvije sjednice. Današnji dnevni red je pokazivao da bi sjednica mogla biti uspješna, ali se to nažalost nije desilo“, rekao je Ademović.
Dodao je da je, u skladu s Poslovnikom, omogućio delegatima da predlažu dopune dnevnog reda, ali da ni to nije dovelo do rješenja.
Traženje minimuma političkog dogovora
Govoreći o rješenju za dugotrajne blokade, Ademović je naglasio da je njegova obaveza da pokušava osigurati održavanje sjednica i pronaći tačke koje imaju minimalnu političku saglasnost.
„Moja dužnost kao predsjedavajućeg je da pokušam doći do sjednice i da se pronađu tačke koje imaju prohodnost. Međutim, ako ne postoji politička volja, onda je jasno da Dom naroda ne može funkcionisati normalno“, kazao je.
O državnoj imovini i pritiscima
Ademović se osvrnuo i na pitanje državne imovine, ističući da je zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, koji je donio visoki predstavnik 2005. godine, bio važan korak.
„To je jedna od najboljih odluka koje su donesene, jer u BiH ne postoji puna vladavina prava. Presude Ustavnog suda BiH jasno govore da se državnom imovinom ne može raspolagati proizvoljno. Sada se vrši pritisak da se taj zakon povuče kako bi se ono što je preostalo državne imovine moglo razgrabiti“, upozorio je.
Upozorenje za državne institucije i policijske agencije
Predsjedavajući Doma naroda naveo je da je Bosna i Hercegovina dovedena u situaciju u kojoj su ugroženi temelji funkcionisanja državnih institucija, posebno policijskih agencija.
„Ako se nastavi ovakva dinamika odlazaka u penziju, već 2026. godine možemo imati ozbiljan problem u policijskim strukturama. Bez stabilnih državnih institucija nema napretka. Uposlenici u državnim institucijama moraju imati adekvatne plate, jer su upravo te institucije servis kompletnog sistema“, poručio je Ademović.
“Ovako više neće ići”
Na kraju je naglasio da u bosanskohercegovačkom političkom prostoru ima previše licemjerstva, dvostrukih standarda i, kako je rekao, „prodaje magle“.
„Mislim da je došao kraj takvoj praksi. Treba povući jasne linije, jer ovako više neće funkcionisati“, zaključio je Ademović.








