Predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske Alija Tabaković izjavio je da je vrh Stranke demokratske akcije, uključujući predsjednika Bakira Izetbegovića, tražio da se glasa za veto na imenovanje nove Vlade Republike Srpske, ali da za takvu odluku nije bilo dovoljne većine.
Tabaković je to rekao gostujući u programu Federalne televizije, komentarišući zašto Klub Bošnjaka nije uložio veto na ustavnost nove Vlade RS-a na čelu sa Savom Minićem.
Nije bilo dovoljno glasova za veto
Tabaković je pojasnio da je Klub Bošnjaka razmatrao mogućnost aktiviranja mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa, ali da ta opcija nije dobila potrebnu podršku.
“Razmatrali smo veto, ali nije bilo dovoljno glasova. Presudan je bio suzdržan glas kolege Dževada Mahmutovića, čime je automatski nestala mogućnost da se veto uloži”, rekao je Tabaković.
Izetbegović tražio da se glasa za veto
Govoreći o unutarstranačkim stavovima, Tabaković je otkrio da je postojala jasna uputa iz vrha SDA da se podrži veto.
“Imali smo jasnu stranačku uputu. Predsjednik stranke nas je obojicu lično kontaktirao i traženo je da se glasa za veto”, naveo je.
Prema njegovim riječima, cilj takvog poteza bio je da se dobije na vremenu i sačeka odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o zakonitosti nove Vlade RS-a.
Cilj bio sačekati odluku Ustavnog suda BiH
Tabaković je istakao da bi eventualni veto spriječio stupanje nove Vlade RS-a na snagu dok se ne dobije stav Ustavnog suda BiH.
“Time bi se dobilo dodatno vrijeme kako nova vlada ne bi počela s radom prije odluke Ustavnog suda”, zaključio je.







