Naslovnica BIH Ambasador BiH javno poručio Ani Trišić-Babić: “Uživala si u Sarajevu, a danas...

Ambasador BiH javno poručio Ani Trišić-Babić: “Uživala si u Sarajevu, a danas služiš Dodiku”

5000
0

Ambasador Bosne i Hercegovine u Egiptu Sabit Subašić uputio je otvoreno pismo v.d. predsjednice Republike Srpske Ani Trišić-Babić, u kojem je kritikovao njene političke stavove i postupke, poručivši da su u suprotnosti s vrijednostima koje je zastupala dok je živjela i radila u Sarajevu.

Subašić je podsjetio da je Trišić-Babić godinama obavljala visoku funkciju u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i da je tada imala drugačiji odnos prema državi i njenim građanima.

“Poznajem te iz vremena kada si bila drugačija”

U pismu ambasador ističe da Trišić-Babić dobro poznaje Sarajevo i njegove ljude, jer je u tom gradu provela značajan dio života.

“Godinama si, obavljajući jednu od čelnih dužnosti u MVP-u, živjela u Sarajevu. Družila si se sa Sarajlijama, imala prijatelje i uživala u sarajevskim mirisima, pa i u bureku i sirnici. Znam da ti je bilo lijepo u Sarajevu”, naveo je Subašić.

Kritike zbog saradnje s aktuelnom vlasti RS

Ambasador je poručio da je ranije Trišić-Babić smatrao razumnom osobom s integritetom, ali da danas ne može razumjeti njene političke poteze.

“Ne treba tebi da budeš ničiji privatni predsjednik niti poslušnik. Nemaš potrebu da te ustoliči osoba koja po nijednom zakonu nema pravo na to”, poručio je Subašić.

Dodao je da ju je ranije vidio kao osobu koja može biti dio tima koji će voditi Bosnu i Hercegovinu naprijed, ali da je sada, kako navodi, stala uz politiku koja razgrađuje državu.

Poruka o Sarajevskoj hagadi

Subašić se posebno osvrnuo na izjave Milorada Dodika i Ane Trišić-Babić tokom boravka u Izraelu, koje se odnose na Sarajevsku hagadu.

“Nije to ‘Hagada’, kako je vaš šef naziva, nego Sarajevska hagada. Kao takva je poznata u cijelom svijetu. Oduvijek je čuvana u Sarajevu kao nešto najsvetije”, istakao je ambasador.

Podsjetio je da su Sarajlije Sarajevsku hagadu sačuvale tokom Drugog svjetskog rata, ali i tokom agresije na BiH, te da je taj rukopis simbol suživota, tolerancije i zajedničkog života.

“Iznošenje Hagade iz Sarajeva je neprihvatljivo”

Ambasador je naglasio da bi iznošenje Sarajevske hagade iz Sarajeva predstavljalo ozbiljnu grešku.

“Istrgnuti Sarajevsku hagadu iz Sarajeva je suluda i neprihvatljiva ideja. Nikada neću povjerovati da si mogla učestvovati u takvoj namjeri”, poručio je Subašić.

Apel Trišić-Babić

Na kraju pisma, ambasador je pozvao Anu Trišić-Babić da se distancira od, kako navodi, destruktivne politike.

“Nama trebaš onakva kakva si nekada bila. Okani se ovoga, što prije to bolje”, zaključio je Subašić.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime