Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović govorio je u emisiji Dan uživo o aktuelnim političkim odnosima u Bosni i Hercegovini, predstojećim izborima, mogućim koalicijama i odnosima među političkim blokovima.
Posebno se osvrnuo na podršku Denisu Bećiroviću od strane više stranaka, kandidaturu Semira Efendića, stanje u bošnjačkom, hrvatskom i srpskom političkom korpusu, kao i na evropski i NATO put BiH.
SDA jača, Trojka gubi podršku
Komentarišući činjenicu da Denisa Bećirovića trenutno podržava 12 političkih stranaka, Izetbegović je rekao da je slična situacija postojala i ranije, ali u drugačijem političkom kontekstu.
“Nekadašnjih 11 stranaka osvojilo je oko 360 hiljada glasova, ali tada je Trojka bila snažnija od SDA. Danas je situacija obrnuta. SDA je ojačala, a Trojka je oslabila. Trend je jasan – popularnost SDA raste, a Trojke pada”, rekao je Izetbegović, pozivajući se na rezultate izbora 2024. godine.
Kandidatura unutar SDA
Izetbegović je rekao da ne žuri s donošenjem odluke o kandidaturi i da će stranka odlučiti ko je najbolje rješenje.
“Moja poruka je da se izabere ono što je najbolje za SDA, a ne za mene lično. Ako stranka odluči da budem kandidat, prihvatit ću tu odluku. Ako odluči drugačije, isto ću podržati”, rekao je.
Kao jedno od mogućih imena naveo je Edina Ramića, ističući da je riječ o iskusnom i prepoznatljivom kadru.
O kandidaturi Semira Efendića
Govoreći o kandidaturi Semira Efendića, Izetbegović je rekao da poštuje njegovo pravo na političku odluku, ali da smatra da bi zajednički nastup bio mudrije rješenje.
“Ponudio sam saradnju i konkretne prijedloge za vlast na nivou države i Federacije. Smatram da bi zajednički nastup bio jači”, rekao je.
Dodao je da je Efendićeva stranka jaka u sredinama gdje je on načelnik, ali da su državni nivoi vlasti znatno kompleksniji.
Dodik gubi političku snagu
Izetbegović smatra da se politička moć Milorada Dodika smanjuje.
“Dodik je izgubio snagu. Već mu pušu za vrat SDS i drugi politički akteri. Postoji presuda i on mora otići”, rekao je.
Dodao je da se SDA nada promjeni politike u Republici Srpskoj i transparentnijim izborima.
Kritika HDZ-a i politike zastrašivanja
Komentarišući pritiske iz hrvatskog političkog bloka, Izetbegović je rekao da je cilj da stranke koje predstavljaju oko 12 do 13 posto stanovništva dobiju trećinu vlasti.
“To je suština svih prijetnji i pritisaka”, rekao je.
Dodao je da iza saveza SNSD-a i HDZ-a stoji pokušaj nametanja takvih rješenja.
Južna plinska interkonekcija i američka podrška
Izetbegović je naglasio važnost američke podrške projektu Južne plinske interkonekcije.
“BiH treba snažnu američku investiciju. Amerikanci su nam pomogli u najtežim trenucima i trebamo zadržati njihovu podršku”, rekao je.
Zastoj evropskog i NATO puta
Izetbegović je izrazio sumnju da će u skorije vrijeme doći do ozbiljnog pomaka na evropskom putu BiH.
“Tri godine gledamo stagnaciju. NATO put se više ni ne spominje. Ekonomija slabi, izvoz pada”, rekao je.
SDA želi ponovo preuzeti odgovornost
Na kraju je poručio da SDA nakon izbora želi ponovo preuzeti odgovornost za vođenje Federacije i države.
“Znamo kako se radi. Trebat će nam oko godinu dana da zaustavimo loše trendove”, zaključio je Izetbegović.








