Na sjednici Predsjedništva Stranke demokratske akcije (SDA), održanoj u Sarajevu, razmatrana je aktuelna politička i društvena situacija u Bosni i Hercegovini, a nakon sastanka javnosti se obratio predsjednik stranke Bakir Izetbegović.
Predsjedništvo SDA usvojilo je deset zaključaka, među kojima je poseban fokus stavljen na najave BH Telecoma o mogućem isključenju signala pojedinih televizijskih kuća na platformi Moja TV, uključujući Hayat TV i OBN.
U zaključku Predsjedništva SDA navedeno je da se radi o ozbiljnom pritisku na slobodu medija i pokušaju ograničavanja medijskog pluralizma u Bosni i Hercegovini.
Iz SDA poručuju da vlast, nakon preuzimanja kontrole nad Federalnom televizijom i drugim medijima, sada pokušava dodatno utjecati i na privatne emitere koji kritički izvještavaju o radu institucija i političkim odlukama.
Stranka je pozvala domaća i međunarodna novinarska i medijska udruženja da prate situaciju i reagiraju u cilju zaštite slobode medija i osnovnih demokratskih standarda.
Komentarišući aktuelna dešavanja, Bakir Izetbegović je naglasio da SDA, dok je imala upravljačku ulogu u BH Telecomu, nikada nije koristila tu poziciju za pritiske na medije.
„SDA je u periodu kada je imala direktora BH Telecoma trpjela brojne kritike različitih televizija, ali se nikada nije odlučila na poteze kojima bi ograničavala njihov rad. Naprotiv, pomagali smo domaće emitere, uključujući i one koji su prema SDA bili izrazito kritični“, izjavio je Izetbegović.
Dodao je da najavljene mjere predstavljaju opasan presedan koji može ugroziti slobodu izražavanja i pravo građana na pristup različitim izvorima informacija.
Podsjećamo, BH Telecom je ranije saopćio da razmatra prekid distribucije više domaćih televizijskih kanala na platformi Moja TV, među kojima su OTV Valentino, Hayat (grupa kanala), OBN TV i Izvorna TV.






