Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je dobio poziv za učešće na tradicionalnom Molitvenom doručku u Sjedinjenim Američkim Državama, navodeći da je to rezultat, kako kaže, poboljšanih odnosa s novom američkom administracijom.
U intervjuu za beogradsku „Politiku“, Dodik je kazao da otvoreno podržava američkog predsjednika Donalda Trumpa te da je takav stav imao i tokom Trumpovog prvog i drugog mandata.
„Svijet prije Trumpa bio je apsolutno protiv nas Srba u cjelini, posebno protiv Republike Srpske. Mi smo se tom svijetu suprotstavili tako što smo podržali i podržavamo Trumpa u njegovom nastojanju da unese promjene u geopolitičke odnose“, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, ta podrška nije prošla nezapaženo i, kako tvrdi, dovela je do „relaksacije odnosa“ između Republike Srpske i Sjedinjenih Američkih Država.
Podrška Vučiću i stabilnosti Srbije
Dodik je u istom razgovoru istakao i značaj predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, navodeći da smatra kako je „pitanje biti ili ne biti za Srbiju u narednih deset godina njegova pozicija na vlasti“.
„Vučić stabilizuje Srbiju u veoma nestabilnom globalnom poretku. Nemamo nikakvih razilaženja – ni strateških, ni operativnih, ni dnevnih“, rekao je Dodik, dodajući da Vučić, prema njegovom mišljenju, radi isključivo u interesu Srbije.
Podsjećanje na sankcije i skidanje s crne liste
Podsjećamo, Milorad Dodik je ranije bio na američkoj crnoj listi (OFAC), zajedno s pojedinim saradnicima, zbog aktivnosti koje su ocijenjene kao prijetnja stabilnosti Bosne i Hercegovine.
Nakon promjene administracije u SAD-u i intenzivnog lobiranja, Dodik tvrdi da su on i njegovi saradnici uklonjeni s liste sankcionisanih osoba, što vidi kao potvrdu promijenjenog odnosa Washingtona prema Republici Srpskoj.






