Naslovnica BIH Dokazano: Dvoje sudija bilo protiv presude kojom je srušena Dodikova Vlada RS

Dokazano: Dvoje sudija bilo protiv presude kojom je srušena Dodikova Vlada RS

1619
0

Prema informacijama iz više izvora bliskih Ustavni sud Bosne i Hercegovine, sudije Marin Vukoja i Valerija Galić glasali su protiv odluke kojom je prethodni saziv Vlade Republike Srpske, na čelu sa Savo Minić, proglašen neustavnim.

Kako se navodi, tokom dvodnevne rasprave na plenarnoj sjednici, Vukoja i Galić su insistirali na stavu da je zahtjev za ocjenu ustavnosti bespredmetan, jer je Vlada RS u međuvremenu podnijela ostavku i prestala s radom. Zbog toga su smatrali da Ustavni sud ne bi trebao ulaziti u meritum predmeta.

Prema dostupnim informacijama, u jednom trenutku dio sudija razmatrao je mogućnost prihvatanja tog stava, što bi dovelo u pitanje postizanje potrebne većine od pet glasova za donošenje odluke. Ipak, većina sudija se na kraju opredijelila za suprotan zaključak.

U konačnici, Ustavni sud je većinom glasova utvrdio da je Vlada RS imenovana na prijedlog Milorad Dodik bila neustavna, jer je mandat predsjednika Republike Srpske Dodiku prestao 12. juna 2025. godine, na dan pravosnažnosti presude Suda BiH. Time je, prema ocjeni Suda, izgubio ovlaštenje da predlaže mandatara i sastav Vlade.

Sud je zaključio da su sve odluke koje je ta Vlada donosila u periodu od septembra 2025. do januara 2026. godine u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine, posebno sa principima vladavine prava i obaveze poštovanja odluka državnih institucija.

Odluka je donesena omjerom 5:2. Za proglašenje neustavnosti glasali su sudije Mirsad Ćeman i Larisa Velić, te strane sudije Angelika Nussberger, Helen Keller i Ledi Bianku, dok su Valerija Galić i Marin Vukoja bili protiv.

Ustavni sud je naglasio da je, uprkos kasnijem povlačenju Vlade, imao nadležnost da odlučuje o ovom pitanju, s obzirom na značaj ustavnog spora i potrebu zaštite ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime