Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić pozdravio je odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom je prethodna Vlada Republike Srpske proglašena neustavnom, jer je mandat za njen sastav dao Milorad Dodik u periodu kada, prema presudi Suda BiH, više nije imao važeći mandat predsjednika entiteta.
U izjavi za N1, Salkić je ocijenio da je odluka Ustavnog suda bila očekivana te da je njome otklonjena svaka pravna dilema u vezi s tadašnjim imenovanjem Vlade RS.
„Jasno je da Milorad Dodik u tom trenutku nije imao mandat. Sada je odgovornost na onima koji su, kako smatram, obmanjivali javnost i stvarali institucionalni haos da objasne građanima šta se dešavalo. Mi smo još u augustu prošle godine upozoravali na ove činjenice“, rekao je Salkić.
Prema njegovim riječima, kako bi se institucije vratile u zakonske okvire, kompletna procedura imenovanja izvršne vlasti mora biti ponovljena u skladu s Ustavom i važećim zakonima.
Salkić je najavio i mogućnost nove apelacije Ustavnom sudu BiH, kojom bi se osporilo imenovanje Ane Trišić Babić za vršiteljicu dužnosti predsjednika Republike Srpske. Kako je naveo, sporno je da li Narodna skupština RS ima ustavni osnov da imenuje vršioca dužnosti predsjednika entiteta u situaciji kada RS već ima dva potpredsjednika.
Posebno je istakao da su potpredsjednici Ćamil Duraković i Davor Pranjić izabrani neposredno od građana, što im, prema njegovom mišljenju, daje dodatni demokratski legitimitet.
„Postavlja se pitanje da li Ustav Republike Srpske dozvoljava imenovanje vršioca dužnosti predsjednika ako već postoje dva potpredsjednika, te da li se time krše odredbe o konstitutivnosti naroda i jednakopravnosti Bošnjaka, Srba i Hrvata“, rekao je Salkić.
Dodao je da, ukoliko Ustavni sud prihvati ovakvu apelaciju, pod znak pitanja bi mogla doći i zakonitost formiranja nove Vlade Republike Srpske.








