Predsjednik SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će vlasti u ovom entitetu reagovati protiv pekara koji, prema njegovim riječima, neopravdano podižu cijene hljeba.
Tokom gostovanja u programu RTRS-a, Dodik je oštro kritikovao dio pekarske industrije, optužujući je za nekorektno ponašanje i zloupotrebu tržišnih okolnosti kako bi se povećale cijene osnovnih životnih namirnica.
“Nije jednostavno gledati kako se neki prerađivači, odnosno pekari, ponašaju nekorektno i pokušavaju iskoristiti situaciju da bi poskupili hljeb”, rekao je Dodik.
Istakao je da je od premijera Republike Srpske zatražio da se hitno analiziraju svi relevantni podaci o troškovima proizvodnje.
“Je li moguće da je hljeb u Srbiji 1 KM, a kod nas dvije KM? Imamo jeftiniju struju nego Srbija, postoje subvencije za domaću pšenicu… Koga vi zezate? Šta hoćete?”, upitao je Dodik.
Najava državnih pekara i kontrole cijena
Dodik je najavio i mogućnost formiranja takozvanih državnih pekara, kao jednog od modela za stabilizaciju cijena.
“Trebat će nam vrijeme, ali vrlo je moguće da ćemo formirati državne pekare. Ili ćemo s dijelom pekara postići sporazum i jasno reći – ovo je maksimalna cijena i ona ne može biti viša”, kazao je.
Dodao je da se, kako kaže, slobodno tržište ne može koristiti kao izgovor za, kako je naveo, neopravdano povećanje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda.
“Ne možete se ovako ponašati samo zato što je neko proglasio da je ovo slobodno tržište”, zaključio je Dodik.








