Upozorenja struke da će povećanje minimalne plate i rast mrežarine u Republici Srpskoj dovesti do novog talasa poskupljenja vlast je mjesecima ignorisala. Danas, kada su se ta upozorenja obistinila, oni koji su donijeli ključne odluke – ćute.
Cijene rastu iz dana u dan
Građane gotovo svakodnevno dočekuju nova poskupljenja. Nakon viših računa za struju i komunalne usluge u gradovima širom Republike Srpske, na red je došao i hljeb. Pekari kao glavne razloge navode poskupljenje mrežarine i povećanje minimalne plate.
Međutim, tu se lanac poskupljenja ne zaustavlja. Više cijene zabilježene su i u zanatskim radnjama, frizerskim salonima, privatnim vrtićima, kao i u trgovinama. Kada se podvuče crta, jasno je da teret rasta troškova ne snose ni vlast ni preduzeća – već isključivo potrošači.
Ko je u plusu, a ko gubi?
Dok su privrednici dodatne troškove prebacili na krajnje kupce, vlast je u plusu jer veće cijene znače i veće prihode u budžetu. Građani su, s druge strane, i krivci i gubitnici – jer na kraju sve plaćaju oni.
„Na udaru je svaki čovjek“
„Bruka. Svi građani plaćaju ceh katastrofalnih odluka. Oni koji rade za minimalac nisu dobili ništa – povećanje plate je progutao talas poskupljenja. A gdje su sada oni koji su odlučivali?“, pita se ogorčeni Banjalučanin, navodeći da mu nakon plaćanja osnovnih troškova ne ostaje dovoljno ni za gorivo.
Ekonomisti upozoravaju: lošu politiku uvijek plate građani
Ekonomista Milenko Stanić ističe da se još jednom pokazalo da ceh loših političkih odluka na kraju uvijek snose stanovnici Republike Srpske.
„Cijenu rada organa vlasti plaćaju građani. Problem je što se loše funkcionisanje javne vlasti direktno ispoljava kroz povećanje cijena ključnih usluga i proizvoda“, kaže Stanić za Nezavisne novine.
On smatra da bi bilo pošteno da premijer Republike Srpske Savo Minić izađe pred javnost i saopšti da će se utvrditi eventualne greške i načini njihovog ispravljanja.
Sindikati traže hitnu reakciju Vlade
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Goran Stanković podsjeća da su sindikati još krajem 2025. godine upozoravali da povećanje minimalne plate nema smisla ako se istovremeno ne ograniče marže i ne kontrolišu cijene osnovnih životnih namirnica i usluga.
„Postali smo skuplji od pojedinih zemalja Evropske unije. To je nedopustivo i zahtijeva hitnu reakciju Vlade i kontrolnih organa“, poručuje Stanković.
Potrošači na ivici izdržljivosti
Borci za zaštitu potrošača upozoravaju da je „kap prelila čašu“. Snežana Šešlija iz Udruženja građana ToPeeR iz Doboja ističe da su uslovi života postali neizdrživi.
„Svaki dan imamo novi namet. Ne možete više ni ispratiti šta je sve poskupjelo. Ako povećate minimalac 20 odsto, a cijene skoče 45 odsto – šta ste uradili?“, pita Šešlija.
Prijeti ekonomski haos
Prema njenim riječima, bez hitnih mjera Vlade Republike Srpske prijeti rast broja korisnika javnih kuhinja i dodatni pritisak na humanitarne organizacije.
„Ovo je ekonomski haos koji je nemoguće izdržati, a godina je tek počela“, upozorava ona.
Političke odluke kao uzrok poskupljenja
Zagorka Grahovac, član Odbora za trgovinu i turizam Narodne skupštine Republike Srpske, smatra da je talas poskupljenja bio potpuno predvidiv i direktna posljedica političkih odluka.
„Povećanje minimalca predstavljeno je kao uspjeh, a kupovna moć građana je sve manja. Kontrola cijena bila je minimalna i besmislena. Na kraju, korist ima samo budžet, dok sav teret snose građani“, zaključuje Grahovčeva.








