Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Jasmin Šaljić (SBiH) oštro je kritikovao vlast u Kantonu Sarajevo zbog, kako je naveo, nesnalažljivosti, neodgovornosti i potpunog izostanka reakcije nakon što su snijeg i led paralizovali glavni grad Bosne i Hercegovine.
U izjavi za Novinsku agenciju Patria (NAP), Šaljić je upozorio da ni dvije sedmice nakon snježnih padavina veliki broj trotoara u Sarajevu nije očišćen, dok je naglo zahlađenje dodatno pogoršalo stanje, pretvarajući pločnike u opasne ledene površine.
„Sada je situacija još teža jer su minusi pretvorili trotoare u klizališta. Komotno se mogu koristiti klizaljke“, rekao je Šaljić.
Trotoari puni upozorenja, ali bez rješenja
Prema njegovim riječima, pješaci su prisiljeni da se probijaju kroz grad uz stalna upozorenja poput „Oprez – led“, „Opasnost od ledenica“, „Zabranjen prolaz“ ili „Zabranjen prijelaz“, koja se postavljaju stihijski i bez ikakve koordinacije.
„Ta obavještenja postavljaju domari, radnici institucija i sami građani, bez plana i uputa. Ljudi imaju savjest i snalaze se kako znaju, ali to nije rješenje“, istakao je Šaljić.
Dodaje da je, prema dostupnim informacijama, na stotine građana u proteklom periodu zatražilo ljekarsku pomoć zbog uganuća, iščašenja i lomova nastalih usljed padova na ledu.
Ironična poruka vlasti građanima
U ironijskom tonu, Šaljić je naveo da vlast u Kantonu Sarajevo građanima praktično poručuje:
- da hodaju „kao pingvini“ i vade ruke iz džepova,
- da nose so, kacige i zaštitnu opremu,
- da sa sobom nose lopate i sami čiste snijeg,
- te da se po završetku posla jave komunalnim preduzećima kako bi pomogli radnicima na terenu.
„Lakše je, očito, da se građani prilagođavaju i snalaze nego da vlast ispuni svoju osnovnu obavezu – čišćenje snijega i leda“, poručio je.
Kritika političkih prioriteta
Šaljić smatra da je stvarni razlog haosa političko prepucavanje unutar vladajuće koalicije u KS, izborna godina i zanemarivanje komunalnih službi.
„Godinama se nije ulagalo u mehanizaciju, vozila su neispravna, gume istrošene, a odgovornost se prebacuje na građane, upravitelje, općine i nezaposlene“, rekao je.
Na kraju je zaključio da vlast očigledno računa na to da će se snijeg „sam otopiti na proljeće“, dok građani do tada snose posljedice.






