Naslovnica BIH Zastupnik u KS: Vlast nam kaže da hodamo kao pingvini, jer oni...

Zastupnik u KS: Vlast nam kaže da hodamo kao pingvini, jer oni ne mogu očistiti led

115
0

Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Jasmin Šaljić (SBiH) oštro je kritikovao vlast u Kantonu Sarajevo zbog, kako je naveo, nesnalažljivosti, neodgovornosti i potpunog izostanka reakcije nakon što su snijeg i led paralizovali glavni grad Bosne i Hercegovine.

U izjavi za Novinsku agenciju Patria (NAP), Šaljić je upozorio da ni dvije sedmice nakon snježnih padavina veliki broj trotoara u Sarajevu nije očišćen, dok je naglo zahlađenje dodatno pogoršalo stanje, pretvarajući pločnike u opasne ledene površine.

„Sada je situacija još teža jer su minusi pretvorili trotoare u klizališta. Komotno se mogu koristiti klizaljke“, rekao je Šaljić.

Trotoari puni upozorenja, ali bez rješenja

Prema njegovim riječima, pješaci su prisiljeni da se probijaju kroz grad uz stalna upozorenja poput „Oprez – led“, „Opasnost od ledenica“, „Zabranjen prolaz“ ili „Zabranjen prijelaz“, koja se postavljaju stihijski i bez ikakve koordinacije.

„Ta obavještenja postavljaju domari, radnici institucija i sami građani, bez plana i uputa. Ljudi imaju savjest i snalaze se kako znaju, ali to nije rješenje“, istakao je Šaljić.

Dodaje da je, prema dostupnim informacijama, na stotine građana u proteklom periodu zatražilo ljekarsku pomoć zbog uganuća, iščašenja i lomova nastalih usljed padova na ledu.

Ironična poruka vlasti građanima

U ironijskom tonu, Šaljić je naveo da vlast u Kantonu Sarajevo građanima praktično poručuje:

  • da hodaju „kao pingvini“ i vade ruke iz džepova,
  • da nose so, kacige i zaštitnu opremu,
  • da sa sobom nose lopate i sami čiste snijeg,
  • te da se po završetku posla jave komunalnim preduzećima kako bi pomogli radnicima na terenu.

„Lakše je, očito, da se građani prilagođavaju i snalaze nego da vlast ispuni svoju osnovnu obavezu – čišćenje snijega i leda“, poručio je.

Kritika političkih prioriteta

Šaljić smatra da je stvarni razlog haosa političko prepucavanje unutar vladajuće koalicije u KS, izborna godina i zanemarivanje komunalnih službi.

„Godinama se nije ulagalo u mehanizaciju, vozila su neispravna, gume istrošene, a odgovornost se prebacuje na građane, upravitelje, općine i nezaposlene“, rekao je.

Na kraju je zaključio da vlast očigledno računa na to da će se snijeg „sam otopiti na proljeće“, dok građani do tada snose posljedice.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime