Naslovnica BIH Munjić ide u penziju za dvije sedmice, disciplinski postupak bit će obustavljen

Munjić ide u penziju za dvije sedmice, disciplinski postupak bit će obustavljen

967
0

Suspendovani vršilac dužnosti direktora Federalne uprave policije (FUP) Vahidin Munjić, kojem je Vrhovni sud Federacije BiH danas produžio mjere zabrane obavljanja dužnosti, za dvije sedmice odlazi u penziju, čime će prestati i disciplinski postupak koji se protiv njega vodi.

Ovu informaciju potvrdili su za Faktor izvori iz Nezavisnog odbora Parlamenta Federacije BiH.

Prema njihovim navodima, nakon što Munjić ostvari pravo na penziju, disciplinski postupak koji se vodi u Ministarstvu unutrašnjih poslova FBiH bit će obustavljen, jer prestaje njegov radno-pravni status.

– Time će se završiti i sve aktivnosti koje Nezavisni odbor trenutno provodi u vezi s ovim slučajem. Naš dalji zadatak bit će provođenje konkursne procedure za izbor direktora i zamjenika direktora Federalne uprave policije – navedeno je iz Nezavisnog odbora.

Razgovori sa MUP-om FBiH

Kako Faktor saznaje, članovi Nezavisnog odbora su jučer razgovarali i s federalnim ministrom unutrašnjih poslova Ramom Isakom, koji ih je informisao da Ministarstvo provodi disciplinski postupak protiv Munjića.

Međutim, prema tvrdnjama izvora bliskih ovom procesu, postoji sumnja da se postupak namjerno odugovlači kako bi se sačekao Munjićev odlazak u penziju, nakon čega bi postupak bio automatski obustavljen.

Takav ishod značio bi da se disciplinski proces neće okončati meritornom odlukom, već prestankom radnog odnosa, što je zakonom dozvoljeno, ali ostavlja otvorena pitanja o efikasnosti disciplinskih mehanizama u ovakvim slučajevima.

U međuvremenu, Federalna uprava policije nastavlja s radom uz privremeno rukovodstvo, dok se očekuje raspisivanje konkursa za izbor novog direktora i zamjenika direktora FUP-a.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime