Naslovnica BIH U Republici Srpskoj svečano dočekana pravoslavna Nova godina

U Republici Srpskoj svečano dočekana pravoslavna Nova godina

1782
0

Pravoslavna Nova godina, koja se obilježava prema julijanskom kalendaru, svečano je dočekana širom Republike Srpske. U brojnim gradovima i opštinama organizovana su javna okupljanja na trgovima, koncerti, kao i proslave u ugostiteljskim objektima i domovima građana.

Doček je protekao u prazničnoj atmosferi, uz muziku, vatromet i druženje, dok su u ponoć u pravoslavnim hramovima služeni molebani za blagoslovenu i uspješnu godinu.

Banjaluka: Liturgija i moleban u Hramu Hrista Spasitelja

U Banjoj Luci pravoslavna Nova godina dočekana je ponoćnom liturgijom i molebanom u Sabornom hramu Hrista Spasitelja. Nakon muzičkog programa, tačno u ponoć oglasila su se crkvena zvona, a veliki broj vjernika prisustvovao je molitvi za zdravlje, mir i blagostanje.

Prije molebana, Banjalučane su u Novu godinu uveli muzičar Slobodan Trkulja i Balkanopolis, uz prigodan muzički program.

Proslave širom Srpske

Derventa je pravoslavnu Novu godinu dočekala na Trgu pravoslavlja uz bogat kulturno-zabavni program. Građani svih generacija uživali su u nastupu pjevačice Slađe Alegro, njenog benda i DJ Segija, dok je ponoć obilježena tradicionalnim vatrometom.

U Doboju je doček organizovan u Parku narodnih heroja uz koncert pjevačice Stanojke Mitrović – Ćane, čime je završena manifestacija „Zimska čarolija“, otvorena krajem decembra. Predsjednik Skupštine grada Doboj Zoran Blagojević čestitao je građanima Novu godinu, ističući da grad u nju ulazi sa stabilnim budžetom od oko 83,2 miliona KM.

Teslićani su Novu godinu dočekali koncertom Baneta Mojićevića na Gradskom trgu, nakon čega je u Spomen-hramu Svete Trojice služen moleban. Načelnik opštine Milan Milićević poručio je da crkvena zvona u ponoć podsjećaju na važnost zajedništva i solidarnosti.

Molitveni i kulturni programi

U Stanarima je pravoslavna Nova godina obilježena vatrometom i molebanom u Hramu Vaskrsenja Hristovog. Prethodno je u Centru za kulturu organizovan bogat program koji je uključivao pozorišnu predstavu „Laži me“, nastup stendap komičara Dušana Jokića, kao i koncerte lokalnih muzičkih sastava. Organizovana je i podjela novogodišnjih paketića za djecu do sedam godina.

Građani Bijeljine dočekali su pravoslavnu Novu godinu na Trgu kralja Petra Prvog Karađorđevića uz muzički program i nastup Milana Vasića.

U Mrkonjić Gradu doček je protekao molitveno, uz moleban u ponoć u Hramu Rođenja Presvete Bogorodice. Sveštenik Savo Janković poželio je vjernicima srećnu i Bogom blagoslovenu Novu godinu, naglasivši da molitva treba biti početak svih važnih događaja.

Šamac i druge sredine

U Šamcu je doček organizovan na Gradskom trgu uz pjesme Slobe Vasića, kuvano vino i vatromet u ponoć. Građanima je pravoslavnu Novu godinu čestitao predsjednik Skupštine opštine Simo Varadinović, poželjevši im zdravlje, sreću i prosperitet. Organizator proslave bila je Opštinska uprava Šamac.

Proslave su održane i u brojnim ugostiteljskim objektima širom Republike Srpske, gdje su građani u krugu porodice i prijatelja obilježili početak nove godine po julijanskom kalendaru.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime