Naslovnica BIH Dok građani štede, Vlada FBiH kupuje Audije: Skoro milion KM za nova...

Dok građani štede, Vlada FBiH kupuje Audije: Skoro milion KM za nova službena auta

185
0
Image: 0010625726, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.com, INSADCO Photography

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku o dodjeli na korištenje 11 novih službenih putničkih automobila, koji su u vlasništvu Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH. Vozila će koristiti potpredsjednici Federacije, pojedina federalna ministarstva, agencije i Generalni sekretarijat Vlade FBiH.

Riječ je o automobilima proizvedenim 2025. godine, marke Audi A6 i Škoda Superb. Prema podacima iz postupka javne nabavke, ukupna vrijednost vozila iznosi 900.854,86 KM bez PDV-a, odnosno 1.053.999,19 KM sa PDV-om.

Audiji za potpredsjednike i Vladu FBiH

Tri vozila marke Audi A6 dodijeljena su najvišim korisnicima unutar Federacije. Po jedan Audi A6 dobili su potpredsjednici Federacije BiH Refik Lendo i Igor Stojanović, dok je treći namijenjen za potrebe Vlade FBiH putem Službe za zajedničke poslove.

Sva tri vozila su iste konfiguracije – Audi A6 TDI quattro S tronic, sa dizel motorom snage 150 kW, u crnoj metalik boji.

Škode za ministarstva i agencije

Preostalih osam vozila su modeli Škoda Superb. Dva vozila u izvedbi Superb 2.0 TDI (110 kW) dodijeljena su Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom i Agenciji za državnu službu FBiH.

Šest vozila Škoda Superb 2.0 TDI 4×4 (142 kW) raspoređeno je Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke, Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija, Federalnom ministarstvu kulture i sporta, Generalnom sekretarijatu Vlade FBiH, kao i Službi za zajedničke poslove za potrebe Vlade.

Troškove snose institucije korisnici

Odlukom Vlade FBiH precizirano je da sve troškove korištenja vozila, uključujući registraciju, kasko osiguranje, gorivo, redovne i vanredne servise te eventualne štete, snose institucije kojima su vozila dodijeljena.

Nabavka je realizovana krajem decembra prošle godine kroz tri odvojena lota. Najskuplji lot odnosio se na vozila više srednje klase do 120.000 KM, dok su ostali lotovi obuhvatali vozila nižih vrijednosnih razreda. Postupak javne nabavke proveden je u skladu sa važećim propisima, a izabrani ponuđači bile su firme M.R.M. Export-Import d.o.o. i Hercegovina Auto d.d. Export Import.

Iz Vlade FBiH navode da vozila ostaju u vlasništvu Službe za zajedničke poslove, dok je finansijska odgovornost za njihovo korištenje u potpunosti na institucijama koje ih koriste.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime