
Glavni sekretar NATO-a Mark Rutte boravio je u Zagrebu, gdje se sastao s predstavnicima hrvatske odbrambene industrije, uputivši jasnu poruku da se sigurnost saveza ne može graditi bez snažne i masovne proizvodnje oružja.
Rutte je istakao da se odvraćanje ne može svesti samo na izdvajanja iz budžeta, već da je ključ u snažnoj industrijskoj i tehnološkoj bazi.
“Bez industrije nema odvraćanja”
– Potrošnja je važna, jer bez nje se ne možemo zaštititi od Rusije, ali i sve aktivnije Kine i Sjeverne Koreje. Međutim, odvraćanje nije novac koji potrošimo, već snaga odbrambene industrije koja sarađuje s naučnom zajednicom – poručio je Rutte.
Naglasio je da se NATO suočava sa stalnim sigurnosnim prijetnjama i da zemlje poput Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje sve intenzivnije sarađuju kako bi, kako je rekao, potkopale sigurnost Zapada.
Rusija u ratnoj ekonomiji
Rutte je posebno upozorio na obim ruskih vojnih ulaganja.
– Rusija danas troši oko 40 posto državnog budžeta na odbranu, što je približno devet posto BDP-a. Prešli su na ratnu ekonomiju. To ne rade zbog parada u Moskvi – to oružje žele koristiti. Vidimo to svakodnevno u Ukrajini – rekao je.
Dodao je da bi poraz Ukrajine imao ozbiljne posljedice po sigurnost cijelog NATO saveza.
– Ako Ukrajina izgubi rat, zaboravite da će 3,5 posto izdvajanja biti dovoljno. Ako ne mobiliziramo industriju, nećemo se moći odbraniti, a Rusija to vrlo dobro zna – upozorio je.
Dronovi, nove tehnologije i masovna proizvodnja
Rutte je istakao važnost sigurnih lanaca snabdijevanja, otvaranja novih proizvodnih pogona i ubrzanog usvajanja iskustava sa ratišta u Ukrajini.
– Moramo brže uvoditi nove tehnologije. Već imamo zajednički centar u Poljskoj gdje analiziramo iskustva iz Ukrajine. Dronovi moraju biti ubrzano integrisani u vojske, ali jednako je važna i njihova masovna proizvodnja – rekao je.
Pozdravio je saradnju Hrvatske s Nizozemskom i Latvijom u okviru koalicije za proizvodnju dronova, ocijenivši je kao primjer pravca kojim NATO treba ići.
“Novca ima, proizvodite više”
Na kraju je šef NATO-a uputio jasnu poruku hrvatskoj odbrambenoj industriji.
– NATO ima najbolju odbrambenu industriju na svijetu, ali ne proizvodimo dovoljno. Gdje god možete, širite proizvodne linije i povećajte broj smjena. Novca ima. Hrvatska je dobar primjer – danas trošite znatno više nego prije, kao i cijeli NATO. Saveznici će doći i kupovati vaše proizvode – zaključio je Rutte.






