Naslovnica BIH Pandurević upozorava: Dok mrtvi glasaju, za žive nema normalnog života u BiH

Pandurević upozorava: Dok mrtvi glasaju, za žive nema normalnog života u BiH

135
0

Članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević objavila je alarmantne podatke o biračkom spisku u Zvorniku, upozoravajući na ozbiljne zloupotrebe izbornog procesa i neuređenost evidencija stanovništva.

Prema njenim navodima, internet pretraživači i alati vještačke inteligencije navode da je najstariji stanovnik Zvornika bio Abid Selimović iz Kamenice, koji je preminuo prošle godine u 102. godini života. Međutim, stvarno stanje na biračkom spisku, kako ističe Pandurević, govori potpuno drugačiju priču.

Na biračkom spisku i oni koji imaju 106 godina

Pandurević navodi da se na biračkom spisku u Zvorniku nalazi čak devet osoba rođenih 1920. godine, koje bi, prema toj evidenciji, ove godine trebale napuniti 106 godina života.

Također ističe da će, prema biračkom spisku, 26 Zvorničana u 100. godini života imati priliku da 8. februara izađu na izbore, čime bi, kako ironično navodi, „proslavili ulazak u drugo stoljeće života“.

Ukupno 138 birača starijih od 97 godina

Prema podacima koje je objavila, na biračkom spisku u Zvorniku nalazi se ukupno 138 osoba rođenih u periodu od 1920. do 1929. godine. Od tog broja:

  • 69 osoba ima 100 ili više godina
  • 69 osoba ima između 97 i 99 godina

Pandurević naglašava da bi voljela da su ti ljudi zaista živi i dobrog zdravlja, te da mogu izlaziti na izbore čak i po nevremenu, kako to sugerišu njihovi potpisi na biračkim spiskovima.

Poziv na krivičnu odgovornost

Kako dodaje, realnost pokazuje drugačiju sliku, zbog čega smatra da je krajnje vrijeme da se u Izborni zakon BiH uvede krivična odgovornost za one koji na biračkim spiskovima ostavljaju osobe koje su odavno preminule.

Posebnu odgovornost, prema njenim riječima, snose:

  • matične službe, koje, kako tvrdi, nesavjesno rade svoj posao
  • općinske i gradske izborne komisije (OIK i GIK)

„Dok mrtvi glasaju, živi nemaju budućnost“

„Sve dok nam mrtvi i oni bez važećih ličnih dokumenata budu glasali, za žive ovdje neće biti normalnog života“, poručila je Pandurević.

Na kraju je pozvala građane da se probude i izbore za uređen sistem i poštene izbore, naglašavajući da je to jedini put ka normalnom životu u Bosni i Hercegovini.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime