
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik reagirao je na izjavu ministra odbrane Bosne i Hercegovine Zukana Heleza, koji je poručio da smatra kako je „došlo vrijeme za ozbiljnu, argumentovanu naučnu, stručnu, političku i društvenu raspravu o ukidanju entiteta u BiH“.
Dodik je odbacio takvu mogućnost, naglašavajući da su entiteti temelj Dejtonskog mirovnog sporazuma i da njihovo ukidanje, prema njegovim riječima, nije realno.
“Sve je moguće, osim ukidanja entiteta”
„Globalni odnosi jesu takvi da je danas mnogo toga moguće, ali jedno sigurno nije – a to je ukidanje entiteta“, izjavio je Dodik, dodajući da, kako tvrdi, niko u Republici Srpskoj ne bi prihvatio takav prijedlog.
U svom obraćanju Dodik je uputio i lične kritike ministru Helezu, koristeći uvredljive izraze, koje su prenijeli mediji, ali je suština njegovog stava ostala fokusirana na ustavni poredak BiH.
Pozivanje na Dejtonski sporazum
Dodik je naglasio da je Bosna i Hercegovina nastala na osnovu dogovora entiteta, te da su oni jasno definisani Dejtonskim mirovnim sporazumom.
„BiH je stvorena dogovorom entiteta. Entiteti su predviđeni Dejtonom kao subjekti koji mogu dograđivati sporazum. Kako je onda moguće ukinuti ono što je osnov tog sistema?“, rekao je Dodik.
Oštre političke poruke
Komentarišući inicijativu o raspravi o ukidanju entiteta, Dodik je poručio da se takve ideje, prema njegovom mišljenju, ne mogu provesti u političkoj praksi, te da Republika Srpska ostaje trajna ustavna kategorija.
Njegove izjave dodatno su zaoštrile političku retoriku između predstavnika vlasti na državnom i entitetskom nivou, u trenutku kada su političke tenzije u BiH već izražene.







