Obilježavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske, koje je vlasti tog entiteta organizovala defileom na centralnom trgu u Banjoj Luci, izazvalo je oštre reakcije, ali i razočaranje zbog izostanka snažnijeg odgovora institucija Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud BiH ranije je ovaj datum proglasio neustavnim, ali to, kako se moglo vidjeti, nije spriječilo vlasti u RS-u da ga ponovo obilježe uz snažne političke poruke i demonstraciju sile.
Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković izrazio je otvoreno nezadovoljstvo reakcijama iz Sarajeva, ističući da je izostala jasna i odlučna poruka državnih i federalnih zvaničnika.
„Sarajevo je danas trebalo da grmi. Ako ništa, barem izjavama i saopćenjima. Ministri, premijeri… nismo čuli gotovo ništa. Nije bilo adekvatnog odgovora, osim posjete Denisa Bećirovića Srebrenici“, kazao je Duraković gostujući u emisiji Dobar dan, BiH.
Prema njegovim riječima, očekivao je da će barem u dijelovima države u kojima postoji politička volja doći do jasnog odgovora na, kako je naveo, još jedan direktan nasrtaj na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Duraković upozorava da se iz Banje Luke kontinuirano šalju poruke kojima se Republika Srpska predstavlja kao država, uz otvorene najave o ujedinjenju sa Srbijom i nastavku velikosrpskog projekta.
„Vidjeli smo naoružana lica, oklopna vozila na ulicama. Ovo nije slavlje, ovo je poruka sile upućena onima koji ne pripadaju tom režimu. Cilj je nametanje narativa i uvjeravanje budućih generacija da se na lažima može graditi historija“, poručio je.
Posebno je kritikovao činjenicu da su i vlast i opozicija u RS-u prisustvovale svečanoj akademiji, ocjenjujući to kao znak potpunog političkog jedinstva oko neustavnog datuma.
„Ovo je ismijavanje države. I pozicija i opozicija su sjedile zajedno. Gubimo nadu da postoji neko ko nam može dati podršku da se suprotstavimo. Ovakva praksa neće stati dokle god imamo slabu državu koja nije u stanju da provodi vlastite odluke“, zaključio je Duraković.








