Naslovnica BIH Dodik povodom 9. januara: “Slavimo našu svetinju – Republiku Srpsku”

Dodik povodom 9. januara: “Slavimo našu svetinju – Republiku Srpsku”

388
0
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 9. ЈАНУАРА /СРНА/ - Свечани дефиле у којем је око 2.500 учесника цивилног сектора и МУП-а Републике Српске кренуо је улицама Источног Сарајева поводом Дана Републике, 9. јануара.Предсједник Републике Српске Милорад Додик је послије предаје рапорта командира почасне јединице МУП-а Републике Српске Витомира Петричевића дао дозволу да крене свечани дефиле.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik oglasio se povodom 9. januara, Dana Republike Srpske, poručivši da se na ovaj datum obilježava, kako je naveo, „rođenje Republike Srpske“, ističući njen značaj za identitet, tradiciju i zajedništvo srpskog naroda.

„Slavimo naš suverenitet, identitet, tradiciju i ognjište. Naš izbor je uvijek bio mir, jedinstvo i okupljanje oko Republike Srpske, koju smatramo trajnom vrijednošću. Srećan Dan Republike Srpske“, poručio je Dodik u objavi na društvenoj mreži X.

Iz SNSD-a su ovom prilikom pozvali građane da obilježe Dan Republike Srpske, navodeći da se radi o važnom datumu u istoriji ovog entiteta. U stranačkom saopćenju istaknuto je da Republika Srpska, prema njihovom stavu, predstavlja okvir za očuvanje identiteta i političkih prava srpskog naroda.

Polaganje vijenaca u Banjoj Luci

Povodom Dana Republike Srpske i Dana boraca, delegacije Republike Srpske i Republike Srbije položile su vijence na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima Vojske Republike Srpske u Banjoj Luci.

U ime Vlade Republike Srpske, vijence su položili ministar pravde Goran Selak i ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović. Tom prilikom naglašena je važnost očuvanja sjećanja na poginule borce iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Ministar pravde Goran Selak izjavio je da su životi poginulih boraca „ugrađeni u temelje Republike Srpske“ te da se njihova žrtva, kako je naveo, ne smije zaboraviti.

„Republika Srpska ima više od 25.000 poginulih boraca koji su stradali tokom rata. Njihova žrtva obavezuje institucije i društvo da čuvaju mir i stabilnost“, rekao je Selak.

Centralno spomen-obilježje

Dan uoči obilježavanja 9. januara, u Banjoj Luci je otkriveno i osveštano Centralno spomen-obilježje posvećeno za 25.830 poginulih boraca Vojske Republike Srpske. Spomenik je podignut s ciljem trajnog sjećanja na stradale u ratu.

Deveti januar se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan Republike, jer je tog datuma 1992. godine proglašena Republika srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, kasnije nazvana Republika Srpska.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime