Naslovnica BIH Vogošća pod snijegom: Općina neće platiti izvođača zbog neizvršenih radova

Vogošća pod snijegom: Općina neće platiti izvođača zbog neizvršenih radova

58
0

Obilne snježne padavine koje su posljednjih dana zahvatile Bosnu i Hercegovinu izazvale su ozbiljne probleme i na području općine Vogošća, gdje veliki broj saobraćajnica i pješačkih površina nije očišćen na vrijeme.

Načelnik Općine Vogošća Migdad Hasanović potvrdio je da Općina neće izvršiti plaćanje izvođaču zimskog održavanja, jer ugovorene obaveze nisu ispunjene.

Izvođač zakazao, slijede ugovorne sankcije

Kako je pojasnio načelnik Hasanović, Općina je na vrijeme provela zakonom propisanu proceduru izbora izvođača za zimsko održavanje. Međutim, na ponovljeni javni poziv prijavio se samo jedan ponuđač koji je ispunjavao formalno-pravne uslove i kao takav je morao biti izabran.

„Nažalost, izabrani izvođač je u aktuelnoj situaciji ozbiljno zakazao i nije ispunio ugovorene obaveze. To su potvrdili i nadležna inspekcija i nadzorni organ Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo“, izjavio je Hasanović.

Dodao je da Općina neće tolerisati propuste koji direktno pogađaju građane.

„Nećemo platiti nijedan posao koji nije izvršen u skladu s ugovorom. Insistirat ćemo na punoj primjeni ugovornih sankcija i pokretanju svih zakonom dozvoljenih procedura, od kojih su neke već u toku“, naglasio je načelnik.

Civilna zaštita i volonteri na terenu

Uprkos problemima s izvođačem, Civilna zaštita Općine Vogošća, uz pomoć Vatrogasnog društva Vogošća i volontera, kontinuirano je angažovana na terenu. U proteklim danima očišćeno je 18 ulica i pješačkih staza, s fokusom na prioritetne lokacije.

Hasanović je posebno pohvalio volonterski angažman ATV kluba „Motka“, ističući da je njihov doprinos primjer solidarnosti i odgovornosti prema lokalnoj zajednici u trenucima kada je pomoć najpotrebnija.

Načelnik je i lično obilazio teren zajedno s pripadnicima Civilne zaštite kako bi se uvjerio u stvarno stanje.

Apel institucijama i planovi za budućnost

Nadležne općinske službe prate i stanje na saobraćajnicama koje su u nadležnosti Direkcije za puteve Kantona Sarajevo, te su uputile zahtjev za efikasnije zimsko održavanje.

Načelnik je apelovao i na poslodavce da pokažu razumijevanje prema uposlenicima, kao i na javne ustanove da dosljedno izvršavaju zakonske obaveze u vanrednim vremenskim uslovima.

Govoreći o budućim rješenjima, Hasanović je istakao potrebu za drugačijim pristupom zimskom održavanju.

„Ovo je dobra osnova da u budućnosti pronađemo model u kojem će biti uključeni lokalni poduzetnici, privrednici i poljoprivrednici koji raspolažu adekvatnom mehanizacijom. Uvjeren sam da će saobraćajnicu najbolje očistiti onaj ko je svakodnevno koristi“, poručio je.

Općina Vogošća, kako je naglašeno, nastavlja s maksimalnim angažmanom svih raspoloživih kapaciteta s ciljem normalizacije svakodnevnog života i osiguranja bezbjednog kretanja za sve građane.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime