Iz Elektroprivrede Bosne i Hercegovine potvrđeno je da je trenutno najkritičnija situacija u Tuzlanskom kantonu, gdje je zbog kvarova na čak 31 dalekovodu bez napajanja više od 29.000 potrošača. Posebno su pogođena područja Živinica, gdje struju nema više od 11.000 domaćinstava, kao i Lukavac i Srebrenik, u kojima je bez električne energije oko 10.000 korisnika.
Problemi su tokom noći i jutarnjih sati eskalirali i u Zeničko-dobojskom kantonu, gdje je bez napajanja ostalo više od 15.000 potrošača. Kvarovi su zabilježeni na području Tešnja, Zavidovića, Kaknja, Visokog, Olova i Vareša, a najteža situacija trenutno je u Kaknju i Olovu.
Prekidi u snabdijevanju električnom energijom evidentirani su i u Srednjobosanskom kantonu, gdje je uzrok problema kvar na 110 kV dalekovodu koji je u nadležnosti Elektroprijenosa BiH. Bez struje su, između ostalog, dijelovi Gornjeg Vakufa, Travnika, Busovače i Kiseljaka.
Poteškoće u napajanju zabilježene su i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, gdje su bez električne energije potrošači u Ostrošcu, Buturović Polju i Jablanici. Također, prekidi su registrovani i u Unsko-sanskom, Bosansko-podrinjskom i Sarajevskom kantonu.
Iz Elektroprivrede BiH navode da su elektromonterske ekipe na terenu i da intenzivno rade na otklanjanju kvarova i postepenoj normalizaciji snabdijevanja. Otežavajuće okolnosti predstavljaju nepristupačan teren, snijeg i loši vremenski uslovi.
S obzirom na to da se prognozira nastavak snježnih padavina, iz EPBiH apeluju na građane za strpljenje i razumijevanje, uz poruku da će svi raspoloživi resursi biti angažovani kako bi se snabdijevanje električnom energijom što prije stabilizovalo.






