Naslovnica BIH Ćosić najavio naplatu ulaska u Park prirode Trebević: Stanovnici oslobođeni plaćanja

Ćosić najavio naplatu ulaska u Park prirode Trebević: Stanovnici oslobođeni plaćanja

244
0

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić najavio je da bi u narednom periodu mogla biti uvedena naplata ulaska u Park prirode „Trebević“, pri čemu bi plaćanje važilo za ulazak vozilima, dok bi stanovnici koji žive na području Trebevića bili oslobođeni ove obaveze.

Ćosić je podsjetio da je Park prirode „Trebević“ osnovan odlukom Vlade Republike Srpske s ciljem zaštite prirodnih resursa, održivog razvoja i unapređenja upravljanja ovim zaštićenim područjem.

Upravljanje Parkom i uloga lokalnih zajednica

Prema njegovim riječima, Park prirode je povjeren na upravljanje Gradu Istočno Sarajevo, uz partnersko učešće opština Pale, Istočni Stari Grad i Istočno Novo Sarajevo.

„Prilikom osnivanja Javne ustanove Park prirode ‘Trebević’, dogovoreno je da opštine učestvuju sa 40 posto, a Grad Istočno Sarajevo sa 60 posto u upravljačkoj strukturi“, izjavio je Ćosić.

Dodao je da su u prethodnom periodu provedene brojne aktivnosti, uključujući obilježavanje staza i promociju Parka, ali da saradnja sa opštinama, kako navodi, nije na zadovoljavajućem nivou.

Najavljeni razgovori i mogući novi model funkcionisanja

Ćosić je najavio da će tokom januara biti održani sastanci s načelnicima opština koje učestvuju u Parku prirode, na kojima će se razgovarati o budućem načinu funkcionisanja.

„Ukoliko opštine ne prihvate plan daljeg razvoja i upravljanja Parkom prirode, Grad Istočno Sarajevo će razmotriti naredne korake u vezi s njegovim funkcionisanjem“, rekao je Ćosić.

Naplata ulaza kao model zaštite prirode

Govoreći o mogućnosti naplate ulaska, gradonačelnik je pojasnio da bi se naknada odnosila isključivo na ulazak automobilima, dok bi stanovnici koji žive na Trebeviću bili izuzeti od plaćanja.

„U većini zaštićenih prirodnih područja u svijetu postoji određena naknada za ulaz, koja se koristi za očuvanje, zaštitu i unapređenje prostora“, istakao je Ćosić.

Dodao je da svi subjekti koji djeluju na području Parka, posebno u zonama trećeg stepena zaštite gdje je dozvoljena gradnja prema važećim regulacionim planovima, trebaju dati finansijski doprinos očuvanju prirodnog ambijenta.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime