Naslovnica BIH BH Telecom donio odluku o isplati dividende: FBiH dobija oko 35 miliona...

BH Telecom donio odluku o isplati dividende: FBiH dobija oko 35 miliona KM

102
0

Dioničko društvo BH Telecom Sarajevo donijelo je odluku o isplati dividende iz dobiti ostvarene u poslovnoj 2024. godini, a najveći dio sredstava bit će uplaćen u budžet Federacije Bosne i Hercegovine.

Odluka o obračunu i isplati dividende usvojena je na 91. vanrednoj Skupštini BH Telecoma, održanoj 29. decembra 2025. godine, piše BiznisInfo.

Kolika je dividenda po dionici

Prema donesenoj odluci, dividenda po jednoj dionici iznosi 0,614585939742 KM, a isplata će biti realizovana putem Registra vrijednosnih papira u Federaciji BiH, u skladu s važećim propisima.

BH Telecom ukupno ima 63.457.358 dionica, što znači da će za isplatu dividende biti izdvojeno približno 39 miliona KM.

Većina novca ide u budžet FBiH

S obzirom na vlasničku strukturu kompanije, najveći dio dobiti pripada državi. Federacija BiH posjeduje oko 90 posto dionica BH Telecoma, što znači da će u entitetski budžet biti uplaćeno približno 35 miliona KM.

Preostalih oko 4 miliona KM bit će raspoređeno među 7.794 mala dioničara, koji zajedno drže oko 10 posto vlasništva. Nijedan pojedinačni dioničar ne posjeduje više od jednog procenta udjela.

Stabilno poslovanje u izazovnom periodu

Isplata dividende još jednom potvrđuje da BH Telecom spada među finansijski stabilnije javne kompanije u Bosni i Hercegovini i da predstavlja važan izvor prihoda za budžet Federacije BiH.

To je posebno značajno u periodu kada pojedina druga javna preduzeća bilježe finansijske gubitke i suočavaju se s izazovima u poslovanju.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime