Naslovnica BIH U ponedjeljak isplata decembarskih penzija u FBiH: Povećane penzije stižu od februara

U ponedjeljak isplata decembarskih penzija u FBiH: Povećane penzije stižu od februara

140
0

Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine dobit će decembarske penzije u ponedjeljak, 5. januara 2026. godine, potvrđeno je iz Federalnog zavoda PIO/MIO.

Riječ je o posljednjoj isplati penzija u ovoj godini, ali i posljednjoj isplati prema važećem modelu usklađivanja.

Iznosi penzija za decembar 2025. godine

Prema podacima Zavoda PIO/MIO FBiH, penzije za decembar iznose:

  • Najniža penzija: 599,28 KM
  • Zagarantovana penzija: 715,21 KM
  • Najviša penzija: 2.996,40 KM

Prosječna penzija korisnika samostalne penzije iznosi 761,91 KM, prenosi Avaz.

Isplata za više od 465.000 penzionera

Decembarsku penziju primit će ukupno 465.132 korisnika, a za isplatu je osigurano oko 315,5 miliona KM, saopćeno je iz Federalnog zavoda PIO/MIO.

Od februara novi model i veće penzije

Decembarska penzija ujedno je i posljednja isplaćena prema postojećem modelu usklađivanja.

Vlada FBiH je, po hitnom postupku, u parlamentarnu proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o PIO, kojima se uvodi novi, povoljniji model usklađivanja penzija.

Novi model predviđa:

  • kombinovanje rasta prosječnih plaća i
  • rasta indeksa potrošačkih cijena,
    u omjeru 60/40 ili 40/60, u zavisnosti od toga koji je faktor povoljniji za penzionere.

Usklađivanje dva puta godišnje

Prema novom zakonu, penzije će se usklađivati dva puta godišnje:

  • 1. januara
  • 1. jula

Na osnovu usklađivanja od 1. januara 2026. godine, penzije bi trebale biti uvećane za oko 11,6 posto.

Isplata penzija prema novom modelu očekuje se 5. februara 2026. godine, kada će povećani iznosi prvi put biti isplaćeni penzionerima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime