Nermin Nikšić: „Borba protiv kriminala nije afera, već odbrana države“
Premijer Federacije BiH i lider SDP-a Nermin Nikšić oglasio se povodom slučaja poznatog kao „spengavanje“, koji su, prema njegovim riječima, pojedini opozicioni političari i njima bliski mediji pokušali predstaviti kao novu aferu.
Nikšić je u video obraćanju istakao da se ne radi o skandalu, već o sukobu između organiziranog kriminala i organizirane države, u kojem institucije brane pravdu i zakon.
„Kriminal se bori protiv sistema“
„Ono čemu danas svjedočimo jeste borba onih koji su godinama vladali kroz nered i korupciju protiv sistema koji pokušava da uspostavi red. Dosad su oni bili jači, ali to više neće biti slučaj“, poručio je Nikšić.
On je naglasio da je borba protiv korupcije i kriminala temelj opstanka države te ključ povjerenja građana u institucije.
„Bez pravde nema države. Bez jednakosti pred zakonom nema povjerenja“, rekao je premijer Federacije BiH.
Podrška pravosudnim i sigurnosnim institucijama
Nikšić je istakao da će Vlada Federacije BiH nastaviti pružati punu podršku pravosudnim i sigurnosnim institucijama koje se bore protiv kriminala.
„Niko ne može biti iznad zakona i jači od države“, naglasio je premijer.
On je odbacio optužbe opozicije, navodeći da se ne radi o aferi, već o „pokušaju političko-mafijaškog odstrela“ od strane onih koji se boje odgovornosti.
„To su isti ljudi, isti rukopis, ista kuhinja. Oni koji su godinama koristili privatne policije, tužitelje i sudije, sada pokušavaju optužiti mene“, kazao je Nikšić.
„Formiranje posebnog odjela za borbu protiv korupcije – najveći napredak“
Premijer Federacije BiH podsjetio je da blokade u formiranju posebnog odjela tužilaštva i suda za borbu protiv korupcije nisu odgovornost njegove vlade. Naprotiv, upravo je aktuelna vlast, kaže, omogućila da taj proces napokon krene naprijed.
„Deset godina građani su čekali da se formira poseban odjel za borbu protiv korupcije. Dočekali smo. To je ono čega se oni najviše plaše, jer znaju šta su radili. Došlo je vrijeme da se polože računi“, zaključio je Nikšić.
Zaključak: Pravda i odgovornost kao državni prioritet
Nikšić je ponovio da će borba protiv kriminala i korupcije ostati njegov „prvi i najveći prioritet“, jer bez vladavine prava nema stabilne države ni povjerenja građana.








