Naslovnica CRNA HRONIKA Skandal na povratku iz Srebrenice: Vozač autobusa ostavio 10 putnika, među njima...

Skandal na povratku iz Srebrenice: Vozač autobusa ostavio 10 putnika, među njima i dvoje djece

69
0

Drama na povratku iz Srebrenice: autobus ostavio devet putnika, među njima i dvoje djece

Kladanj, 12. juli 2025. — Na povratku sa obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, dogodio se šokantan incident. Autobus na liniji 31, koji je saobraćao prema Srebrenici, namjerno je ostavio devet putnika na benzinskoj pumpi u Kladnju, među kojima su bila i dva maloljetna djeteta.

Putnici ostavljeni bez svojih stvari i pomoći

Prema svjedočenjima putnika za portal Crna-Hronika, autobus se zaustavio na benzinskoj pumpi radi pauze od 15 minuta.
Zbog velike gužve u toaletu, nekoliko putnika nije stiglo da se vrati na vrijeme — ali vozač i agent nisu obavili provjeru ni prozivku putnika prije polaska.

“Niko nas nije prozivao, iako smo u polasku svi bili uredno upisani. Ostavili su nas, uključujući i dvoje djece, bez stvari koje su ostale u autobusu. Bili smo vidno uznemireni i šokirani”, ispričali su putnici.

Pomoć drugog vozača spriječila tragediju

Srećom, drugi vozač autobusa koji je prolazio istom rutom uočio je napuštenu grupu i zaustavio svoje vozilo da im pomogne.
Ne samo da ih je primio, već je i kontaktirao vozača autobusa koji ih je ostavio, upozorivši ga da su putnici zaostali.

Na njegovu molbu, vozač se nakon kraće rasprave ipak vratio po njih, iako su, prema svjedocima, agent i dalje pokazivali arogantan i nepristojan odnos prema putnicima.

“Nazivao nas je pogrdnim imenima i ponašao se kao da smo mi krivi. Da nije bilo drugog vozača, ne znamo kako bismo se vratili kući”, rekli su svjedoci incidenta.

Reakcije javnosti i najava prijava

Putnici su najavili da će slučaj prijaviti nadležnim institucijama i tražiti odgovornost prijevoznika.
Incident je izazvao snažne reakcije u javnosti, jer se dogodio na dan posvećen sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici, koji bi trebao simbolizovati dostojanstvo i zajedništvo.

“Ovakav odnos prema putnicima je sramotan i krajnje neprofesionalan. Dan sjećanja pretvoren je u dan poniženja”, poručili su ogorčeni građani.

Moguće sankcije za prevoznika

Iz policije još nije stigla službena potvrda da je prijava podnesena, ali izvori bliski inspekcijskim organima navode da bi, ukoliko se dokaže nemar, prijevoznik mogao biti novčano kažnjen i privremeno suspendovan.

Stručnjaci za javni transport podsjećaju da su vozači dužni izvršiti kontrolu putnika prije svake vožnje, a posebno u slučaju pauze.
Svako odstupanje od te obaveze smatra se teškim propustom u službi.

Analiza redakcije

Ovaj incident pokazuje koliko su odgovornost i profesionalnost važni u javnom prijevozu, naročito kada se radi o posebnim prilikama poput obilježavanja srebreničke godišnjice.
Ponašanje osoblja koje je ostavilo putnike, a među njima i djecu, bez provjere i pomoći, narušava povjerenje javnosti u prevoznike i institucije koje ih nadziru.

Očekuje se da će nadležni organi hitno reagovati i osigurati da se slični slučajevi više nikada ne ponove.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime