SDA traži reakciju Tužilaštva BiH zbog Sretenja u Banjoj Luci: Izetbegović poručio da neće biti dijela vlasti
Stranka demokratske akcije (SDA) oglasila se povodom aktuelne političke situacije u Bosni i Hercegovini, zatraživši od državnih institucija hitne reakcije nakon, kako su naveli, “kršenja ustavnog poretka BiH” tokom obilježavanja Sretenja u Banjoj Luci.
Izetbegović traži reakciju Tužilaštva i OSA-e
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović izjavio je da je Predsjedništvo BiH donijelo nekoliko zaključaka i zatražilo od Tužilaštva BiH da pokrene postupak zbog obilježavanja Dana državnosti Srbije u entitetu Republika Srpska.
Također je zatraženo od Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) da zabrani ulazak osobama koje, prema riječima SDA, “napadaju ustavnopravni poredak države”.
“Institucije BiH moraju reagovati kako bi spriječile dalje urušavanje državnog suvereniteta. Ovdje se radi o direktnom miješanju druge države u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine”, poručio je Izetbegović.
SDA najavila političke poteze u Parlamentu i Vladi FBiH
SDA je pozvala svoje zastupnike da glasaju za smjene ministara koji se nađu na dnevnom redu u Vijeću ministara BiH, dok su trenutno aktivne inicijative za smjenu četiri ministra. Stranka je od Vlade Federacije BiH zatražila da u proceduru uputi set fiskalnih zakona i da omogući općinama da same odluče da li će nedjelja biti neradni dan.
Izetbegović je naglasio da SDA neće podržati nova imenovanja dok se ne popune institucije članovima iz reda bošnjačkog naroda – konkretno u Upravnom odboru FTV-a, Ustavnom sudu FBiH i Nezavisnom policijskom odboru FBiH.
“Tražimo od visokog predstavnika Christiana Schmidta da hitno donese Zakon o državnoj imovini. To je pitanje državnog interesa i mora se riješiti bez odlaganja”, dodao je lider SDA.
“SDA neće ulaziti u vlast dok se ne promijeni politički kurs”
Predsjednik SDA poručio je da stranka neće biti dio vlasti u trenutnim okolnostima, osim ako dođe do promjene vlasti po vertikali – prvo na federalnom, a zatim i na državnom nivou.
Kritikovao je rad Vijeća ministara BiH, rekavši da su “postignuti minimalni rezultati u odnosu na ambiciozne planove”, te poručio da bi Vijeće ministara trebalo podnijeti ostavku.
“Nismo očekivali ništa bolje od vlade u kojoj pojedini ministri imaju veze s kriminalnim miljeom. To je pokazatelj ozbiljnog pada odgovornosti i morala u vlasti”, istakao je Izetbegović.
Za četvrtak je zakazana sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj će se razmatrati inicijativa SDA za smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.








