Dodik u Sremskoj Mitrovici: „Republika Srpska želi biti dio Srbije“
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovao je svečanom skupu u Sremskoj Mitrovici povodom Dana državnosti Srbije, gdje je održao govor pred brojnim građanima i pristalicama predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Tokom obraćanja, Dodik je ponovo govorio o odnosima Republike Srpske i Srbije, istakavši da, kako je rekao, „Republika Srpska želi biti dio Srbije“.
„Pričaju da Srbija želi da pripoji sebi Republiku Srpsku. Ne, mi želimo da budemo dio njih. To je naš cilj“, izjavio je Dodik, naglasivši da u tome vidi prirodan put zajedništva srpskog naroda.
Podrška Aleksandru Vučiću
Dodik je u svom govoru pohvalio politiku i rezultate predsjednika Vučića, navodeći da je Srbija danas „moćna, stabilna i poštovana država u regionu“.
„Zahvaljujući Vučićevom vođstvu, Srbija je postala faktor mira i razvoja. Ponosni smo na to i podrška iz Republike Srpske ostat će čvrsta“, rekao je Dodik.
Također je poručio da pokušaji destabilizacije Srbije neće uspjeti, ističući da srpski narod „mora ostati jedinstven u teškim vremenima“.
Kritika međunarodnih organizacija
U svom obraćanju, Dodik je oštro kritikovao USAID, nazvavši je „organizacijom koja se miješa u unutrašnje procese država“.
Pozvao je mlade i studente da, kako je rekao, „preispitaju veze svojih profesora s međunarodnim fondacijama i organizacijama“, spominjući pri tome izjavu bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa kao podršku svom stavu.
Odjek u javnosti
Dodikove izjave izazvale su brojne reakcije u regionu. Dok njegovi pristalice poručuju da je riječ o „izrazu nacionalnog jedinstva“, dio političkih analitičara ocjenjuje da ovakve poruke mogu dodatno pogoršati odnose unutar Bosne i Hercegovine i otežati evropski put zemlje.







