Naslovnica POLITIKA Amerikanci odgodili sankcije Srbiji za 30 dana, Vučić se odmah pohvalio

Amerikanci odgodili sankcije Srbiji za 30 dana, Vučić se odmah pohvalio

66
0

AD odgodile sankcije Naftnoj industriji Srbije za 30 dana

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je da su Sjedinjene Američke Države odgodile uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) za dodatnih 30 dana.

Prema Vučićevim riječima, odluka je stigla u posljednjem trenutku, neposredno prije nego što su sankcije trebale stupiti na snagu.

“Dobili smo dodatnih 30 dana za Naftnu industriju Srbije. Jedna dobra vijest za građane Srbije”, poručio je Vučić na Instagramu, priloživši dokument američkog Ministarstva finansija koji potvrđuje odgodu.

Razlog odgode i uloga ruskog vlasništva

NIS je bio na meti sankcija zbog ruskog vlasničkog udjela u kompaniji, koji drži Gaspromnjeft. Međutim, dan prije planiranog stupanja sankcija na snagu, Gaspromnjeft je smanjio svoj vlasnički udio sa 50,85% na 44,85%, prenijevši šest posto dionica na matičnu firmu Gasprom, koja nije pod sankcijama.

Iako još nije potvrđeno koliko je ovaj potez uticao na američku odluku, procjenjuje se da je upravo ta promjena privremeno ublažila pritisak na Srbiju.

Šta slijedi nakon 30 dana?

Srbija je zvanično zatražila odlaganje sankcija za najmanje 90 dana, kako bi imala vremena da prilagodi vlasničku strukturu i osigura kontinuitet u snabdijevanju energentima.

Američka administracija će u narednom periodu pratiti situaciju i donijeti odluku o eventualnom produženju izuzeća ili aktiviranju sankcija.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime