Dodik najavio povećanje plata policiji RS: “Policija je stub sigurnosti Republike Srpske”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da građani Republike Srpske imaju najveće povjerenje u Ministarstvo unutrašnjih poslova RS (MUP RS), te najavio novo povećanje plata za policijske službenike u 2025. godini.
“Rukovodio sam procesima koji su doveli do dobre plate. U martu i aprilu ponovo ćemo razmatrati povećanje. Naš zadatak je da policiju dodatno opremimo i zaštitimo njihove živote. Odajem priznanje svim službenicima,” rekao je Dodik.
“Policija mora ostati lojalna Republici Srpskoj”
Dodik je na proširenom kolegijumu MUP-a, kojem je prisustvovao zajedno s ministrom Željkom Budimirom, naglasio da policija mora ostati lojalna Republici Srpskoj i srpskom narodu, a ne, kako je rekao, “stranim strukturama”.
Dodao je da je Republika Srpska sačuvala policiju tokom ranijih reformi, kada su, prema njegovim riječima, postojali pritisci da se ukine entitetski MUP.
“Nikada nismo smjeli dopustiti da izgubimo policiju pod izgovorom reformi. U prethodnom periodu mnogo smo uradili na podmlađivanju kadra i poboljšanju statusa policajaca,” istakao je Dodik.
Kritike na račun pravosuđa
Predsjednik RS izrazio je nezadovoljstvo radom pravosudnih institucija, ocjenjujući da “sudije i tužioci prebacuju sav teret na policiju” i da postoji “duboka korupcija u pravosuđu”.
“Spremni su da kriminalce puštaju. Sud i tužilaštvo su izgubljeni za Srpsku. Primaju platu, ali nisu u funkciji njene odbrane. Ako bude potrebno, ukinućemo postojeći sistem i formirati nove institucije koje će odgovarati narodu,” poručio je Dodik.
Budimir: Stopa kriminaliteta smanjena za 7,8 posto
Ministar unutrašnjih poslova Željko Budimir izjavio je da je bezbjednosna situacija u Republici Srpskoj stabilna, a stopa kriminaliteta smanjena za 7,8 posto u odnosu na prethodnu godinu.
“Pripadnici MUP-a zaslužni su za stabilnost i sprovođenje političkih procesa bez poteškoća. Tokom godine sprovedeno je 95 operativnih akcija, od kojih 14 regionalnih, u saradnji s drugim agencijama. Naša policija dobila je priznanja Interpola i Evropola,” rekao je Budimir.
Ministar je dodao da je u saradnji s lokalnim zajednicama postavljen video-nadzor u 41 opštini, te da je planiran nastavak projekta u preostalim područjima.
Fokus na opremanje i modernizaciju
Dodik je najavio da će Vlada RS i dalje ulagati u modernizaciju i digitalizaciju policijskih kapaciteta, te ponovio da “policija mora imati prioritetnu podršku u pogledu opreme, obuke i sigurnosti”.
“Nastavićemo da jačamo MUP. Oni su prva linija zaštite bezbjednosti i ustavnog poretka Republike Srpske,” rekao je Dodik.








