Vučić i Dodik u sukobu? Opozicija tvrdi da je došlo do neslaganja između Beograda i Banje Luke
Posljednjih dana regionalnu političku scenu potresaju navodi o mogućim napetostima između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i lidera SNSD-a Milorada Dodika. Prema tvrdnjama opozicije u Republici Srpskoj, zvanični Beograd je nezadovoljan pojedinim potezima koje je Dodik donio bez konsultacija sa srpskim državnim vrhom.
Iako slične situacije nisu novost, analitičari poručuju da je riječ o privremenim političkim nesuglasicama, a ne o trajnom raskolu između Beograda i Banje Luke.
Incident tokom svečanosti u Banjoj Luci
Prema tvrdnjama Nebojše Vukanovića, lidera opozicione Liste za pravdu i red, došlo je do žustre rasprave između Milorada Dodika i Miloša Vučevića, predsjednika Srpske napredne stranke i izaslanika Aleksandra Vučića, tokom obilježavanja 34 godine Narodne skupštine Republike Srpske, 24. oktobra u Banjoj Luci.
Vukanović tvrdi da je Vučević prenio poruku nezadovoljstva iz Beograda, posebno zbog odluke da Ana Trišić Babić bude imenovana za vršioca dužnosti predsjednika RS-a, ali i zbog poništavanja zakona koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Prema njegovim riječima, Dodik je reagovao burno i povišenim tonom odgovorio Vučeviću, dok je Vučević, iako smiren, jasno iznio stavove Beograda.
Reakcije iz Srbije i nove optužbe
Nakon navodnog incidenta, oglasio se i Ratko Dmitrović, bivši ministar u Vladi Srbije i politički analitičar blizak Vučiću. On je na društvenoj mreži X objavio da je „Dodik pristao na ulazak BiH u NATO“ i na „registraciju državne imovine u centralni registar BiH“.
Ova izjava izazvala je dodatne špekulacije o tome da je odnos između Dodika i Vučića zahladio, te da Beograd sve manje podržava Dodikovu samostalnu politiku prema Zapadu i Moskvi.
Dodik jača veze s Rusijom
U međuvremenu, Milorad Dodik je najavio posjetu Bjelorusiji, gdje bi trebalo da se sastane s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.
Analitičari smatraju da je riječ o potezu kojim Dodik pokušava ojačati međunarodnu podršku i pokazati političku nezavisnost od Beograda, ali i poslati poruku Moskvi da ostaje „pouzdan partner“.
„Ova putovanja i simbolične poruke prema Rusiji služe kao balans Dodikovoj poziciji nakon gubitka domaćeg političkog momentuma“, navodi jedan od analitičara za portal Politicki.ba.







