Akcija POSKOK: Premijer Nikšić nije među osobama kojima su oduzeti telefoni
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić nije među osobama kojima su privremeno oduzeti mobilni telefoni u okviru istrage poznate kao akcija POSKOK, potvrđeno je za portal Radiosarajevo.ba.
Prema dostupnim informacijama, mobilni uređaj je privremeno oduzet šefici kabineta premijera, Arijani Huseinović-Ajanović.
Istraga pod nadzorom Federalnog tužilaštva
Akcija se provodi po nalogu Posebnog odjela Federalnog tužilaštva BiH, a uz naredbu Suda Bosne i Hercegovine.
Pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo su u utorak, 4. novembra, izvršili pretrese i oduzimanje mobilnih telefona od četiri osobe u okviru istrage poznate kao afera “Spengavanje”.
Predmet istrage odnosi se na sporne komunikacije između pojedinih predstavnika Vlade FBiH i Federalne uprave policije (FUP).
U prepisci spominju se visoki funkcioneri
Prema informacijama dostupnim portalu, prepiske uključuju:
- premijera Nermina Nikšića,
- vršioca dužnosti direktora FUP-a Vahidina Munjića,
- službenika FUP-a Muhameda Ohranovića,
- šeficu kabineta Arijanu Huseinović-Ajanović,
- direktora Sudske policije Dženada Grošu,
kao i druge osobe povezane s predmetom.
Oduzet uređaj direktoru policijske agencije
Prema izvorima Radiosarajevo.ba, mobilni telefon privremeno je oduzet i direktoru Policijske agencije Ervinu Mušinoviću.
Akcija je dio šire istrage koja ima za cilj da provjeri moguće zloupotrebe službenog položaja, trgovinu utjecajem i druge oblike koruptivnih radnji.
Istraga u toku
Federalno tužilaštvo i MUP KS nisu objavili dodatne detalje o predmetu, dok se očekuje da će nakon završetka vještačenja zaplijenjenih uređaja biti poznato više informacija o daljim koracima u istrazi.








