Konaković zahvalio članovima Naroda i Pravde, dio vijećnika napustio stranku
Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i Pravda (NiP), zahvalio je članovima i simpatizerima na, kako je rekao, „strpljenju i posvećenosti“ u proteklom periodu.
U objavi na društvenim mrežama Konaković je istakao da je stranka svjesno odlučila biti manje vidljiva u javnosti dok se država suočavala s političkim izazovima, naglašavajući da interes Bosne i Hercegovine mora biti prioritet.
Fokus na jačanje organizacije
Najavio je da će u narednim mjesecima biti pojačani napori za unapređenje organizacije i efikasnosti unutar stranke.
„Narod i Pravda je nakon šest godina postala učvršćena ekipa“, poručio je Konaković, dodajući da su ključni snaga stranke ljudi koji su ostali posvećeni ideji bez ličnih koristi.
“Među našim članovima ima mnogo onih koji nisu tražili ništa za sebe, već su ostali uz ideju i vjerovali u ispravan put”, rekao je Konaković, naglasivši da će rukovodstvo s pažnjom saslušati sugestije članova o mogućim poboljšanjima.
Odlazak vijećnika i reakcije u javnosti
Istovremeno, političku scenu je uzdrmala vijest da je nekoliko vijećnika Naroda i Pravde napustilo stranku, uključujući jednog zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo.
Među onima koji su napustili stranku nalazi se i Jasmin Ademović, vijećnik u Općini Centar i sin Kemala Ademovića, delegata u Domu naroda BiH.
Kontekst ranijih izjava
Podsjeća se i na izjavu Elmedina Konakovića iz 2021. godine, kada je za Jasmina Ademovića rekao da je “genetski predodređen”, što je tada izazvalo brojne reakcije.
Konaković je kasnije pojasnio da se izraz odnosio na hrabrost i spremnost suočavanja s izazovima, a ne na političko nasljeđe.
Četiri godine kasnije, odlazak Jasmina Ademovića iz Naroda i Pravde ponovo je otvorio javne rasprave i političke komentare o unutrašnjim odnosima u stranci.








