Vlatka Pokos izazvala burnu raspravu: „Hrvatska je zarobljena u začaranom krugu mržnje i jala“
Zagreb, 7. novembar 2025. – Poznata bivša pjevačica i voditeljica Vlatka Pokos posljednjih je sedmica sve glasnija u svojim javnim nastupima, žestoko kritizirajući ono što naziva „ustašofilijom“ u Hrvatskoj. Nakon kritika upućenih premijeru Andreju Plenkoviću, na meti su se našli i Marko Perković Thompson te selektor hrvatske reprezentacije Zlatko Dalić.
U objavi na društvenim mrežama, Pokos je Thompsonove koncerte nazvala “promocijom fašizma”, dodavši da “hrvatska vlast blagosilja nacionalističke simbole i korupciju”.
Luka Mišetić odgovorio Vlatki Pokos
Poznati advokat Luka Mišetić, koji je u Haagu branio generala Antu Gotovinu, reagirao je na Pokosine istupe putem X platforme (Twitter). Objavio je screenshot njenog profila uz ironičan komentar:
“Rođena u dijaspori, danas opet u dijaspori, ali govori u ime svih ‘Hrvata iz Hrvatske’. Iz Dublina.”
Pokos mu nije ostala dužna. Na Instagramu je odgovorila:
“Gospodine Mišetiću, mnogi Hrvati su morali napustiti domovinu zbog korupcije i nepotizma. I Vi i Vaši sunarodnjaci iz BiH s dvostrukim pasošem itekako ste pridonijeli tome.”
Rasprava eksplodirala na Redditu
Sukob Pokos i Mišetića izazvao je lavinu komentara na Redditu, gdje se razvila široka debata o odnosima između Hercegovaca i Hrvata iz Hrvatske.
Jedna korisnica napisala je:
“Zašto neki Hrvati imaju toliku odbojnost prema Hercegovcima? Nisam Hercegovka, ali osjećam netrpeljivost u zraku.”
Odgovor jednog komentatora privukao je pažnju hiljada korisnika:
“Hercegovci su uglavnom konzervativniji i dolazili su iz ruralnih sredina, što je dovodilo do sudara mentaliteta. Razlike su nekad bile ogromne, ali s internetom se sve to briše.”
Razlike u mentalitetu i „hrvatski jal“
U raspravi se istaknulo da sukob nije samo stvar konzervativizma, već i nepotizma, korupcije i tranzicijskih nepravdi.
“Stereotip o Hercegovcima nastao je zbog sukoba svjetova – između onih koji su se obogatili preko noći i onih koji su sve izgubili. No, lopovi su lopovi, bilo iz Zagreba, Splita ili Mostara,” naveo je jedan komentator.
Drugi je dodao:
“Najveći problem nije tko je veći Hrvat, već jal i potreba da se stalno dijelimo. Nema razlike između urbanog Bujanca i ruralnog Skeje – svi oni hrane taj začarani krug netrpeljivosti.”
Zaključak: Hrvatska i dalje dijeljena između istoka i zapada, domaćih i dijaspore
Cijeli slučaj oko Vlatke Pokos postao je simbol šireg društvenog problema – podjele između dijaspore, Hercegovaca i “domaćih” Hrvata. Dok jedni tvrde da je riječ o autentičnom izrazu frustracije, drugi u njenim izjavama vide povratak starim podjelama.
“Uhvatite se svog života i sjašite više s te teme”, poručio je jedan Reddit korisnik, zaključujući raspravu o fenomenu koji Hrvatsku prati već decenijama.








