Dodik bez uspjeha u pokušajima ukidanja američkih sankcija: Lobiranje u SAD bez konkretnih rezultata
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik već duže vrijeme nastoji da postigne ukidanje američkih sankcija, koje su mu uvedene još tokom mandata administracije Donalda Trumpa.
Uprkos značajnim ulaganjima u međunarodno lobiranje i PR kampanje, dosadašnji rezultati ovih napora nisu donijeli vidljive promjene u stavu američkih institucija.
Angažovani lobisti u SAD: Blagojevich i Giuliani među imenima
Prema dostupnim informacijama, Dodikovi saradnici su angažovali više međunarodnih lobista s ciljem poboljšanja odnosa s Washingtonom i jačanja imidža Republike Srpske u američkim političkim krugovima.
Jedan od najzvučnijih imena u tim aktivnostima je Rod Blagojevich, bivši guverner američke savezne države Illinois, koji nakon završetka političke karijere djeluje kao konsultant.
Blagojevich je u javnim nastupima isticao potrebu za “poštenijim pristupom zemljama jugoistočne Evrope” i potvrdio da je angažovan na projektima koji bi trebali “doprinijeti boljem razumijevanju odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i regije”.
U sličnim lobističkim aktivnostima spominje se i Rudolph Giuliani, bivši gradonačelnik New Yorka i nekadašnji advokat Donalda Trumpa.
Američki mediji navode da je cilj ovih kontakata bio predstaviti Dodika kao lidera koji se zalaže za stabilnost i mir, a ne kao političara pod međunarodnim sankcijama.
“Personalizirano lobiranje” – pokušaj zaobilaženja institucionalnih kanala
Politički analitičari upozoravaju da se ovdje radi o obliku tzv. personaliziranog lobiranja, u kojem se politički interesi vežu za pojedince s jakim ličnim vezama u američkim strukturama moći.
Takvi pristupi, kažu stručnjaci, rijetko daju konkretne rezultate, ali često služe za jačanje imidža i prisutnosti na međunarodnoj sceni.
“Ovakvo lobiranje više je simboličnog karaktera. Ono može privući pažnju, ali teško mijenja stavove američke administracije, posebno kada su u pitanju sankcije uvedene zbog kršenja međunarodnih obaveza,” navodi jedan od izvora iz diplomatskih krugova u Washingtonu.
Sankcije i američki stav: “Standardi moraju biti ispunjeni”
Diplomatski izvori iz Washingtona potvrđuju da američke institucije i dalje pomno prate sve aktivnosti povezane s Dodikom i njegovim saradnicima.
Zvanični stav ostaje nepromijenjen – sankcije ostaju na snazi sve dok se ne ispune jasno definisani međunarodni standardi i obaveze u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Stručnjaci podsjećaju da bi politički odnosi Bosne i Hercegovine s inostranstvom trebali biti vođeni isključivo kroz zvanične i transparentne kanale, kako bi se izbjegli rizici povezani s neformalnim lobističkim mrežama koje često imaju nejasne finansijske i političke pozadine.








